ספרות מקצועית

חוברת הדרכה "הטיפול במרחב החיים"

 

חוברת ההדרכה "הטיפול במרחב החיים" היא אוסף של מאמרים המהווים את ה"קלאסיקה" של תורת הטיפול הפנימייתי, חומר עיוני עשיר העוסק בדרכים להתערבות טיפולית במרחב החיים ובדרכים להפיכת "הפרטים הקטנים של סדר היום" לחוויה מיטיבה של קשר והתפתחות.

במטרה להתגבר על המחסור בספרות תיאורטית בתחום, בית הילדים "הרי ירושלים" ערך ופרסם חוברת זו כחוברת הדרכה בסיסית העוסקת בסוגיות היומיום ובקשיים הניצבים בפני המורים, המדריכים והמטפלים בטיפול בילדים עם בעיות רגשיות חמורות בחינוך הפנימייתי.

מבחר מאמרים של מחברים כמו Fritz RedlDavid WinemanAlbert Trieschman ו- Dr. Bruno Bettelheim תורגמו וקובצו באוסף זה כדי להעמידם לרשות הקורא העברי. מחברים אלו היו חלק מדור שצמח בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20 שטבעו מושגי יסוד ותפיסות עולם שמהווים בסיס לעבודת המוסדות הטיפוליים הכוללניים עד עצם היום הזה. בנוסף צורפו לאוסף מספר מאמרים פרי עטו של יחזקאל (חזי) כהן אשר ניהל את מוסד "הרי ירושלים" במשכנו בירושלים במשך שנים רבות. חזי תרם תרומה מכרעת לגיבוש תפיסת הטיפול הפנימייתי בילדים ובבני-נוער בארץ, במישור המעשי ובמישור התיאורטי כאחד. החוברת פורסמה לראשונה ב- 2005 והוקדשה לחזי לרגל יום הולדתו ה- 70. מאז הודפסה כבר מהדורה שניה והחוברת נמצאת בשימוש נרחב בבתי ספר לחינוך מיוחד, באוניברסיטאות ובמוסדות לטיפול פנימייתי. כמו כן נעזרים בה אנשי מקצוע בכל רחבי ישראל.

עלות החוברת: 90 ש"ח  |  לרכישת חוברת ההדרכה

הטיפול במרחב החיים

כתב העת – פנימה

כתב עת של המרכז לטיפול והכשרה של "הרי ירושלים" ע"ש גולדי קסל העוסק בתיאוריה ובקליניקה של הטיפול המוסדי פנימייתי.

עניינו של כתב העת הוא החשיבה המתפתחת לאורך השנים בנושא הטיפול הפנימייתי במסגרת עמותת "הרי ירושלים". מדובר על שפה ועל תפיסה טיפולית ייחודית המתמקדות בטיפול בילדים עם פגיעות קשות אשר הוצאו מהבית והושמו בפנימייה.

בגיליון הראשון לקט של מאמרים שנכתבו ע"י אנשי הצוות של מוסדות "הרי ירושלים". מאמרים אלה מניחים לפני הקורא את השפה ואת החשיבה סביב הממדים המתקיימים בטיפול הפנימייתי ומאגדים מקת מהידע שנאסף עם השנים.

עלות כתב העת: 60 ש"ח  |  לרכישת כתב העת

כתב העת - פנימה

מעון לנפש סוערת

אני לא יודע איך עשיתם את זה אבל נולדתי מחדש אצלכם" כך מתמצת הבוגר ל' את התהליך שעבר במהלך שנים של טיפול ב"מעון בית חנה" ששכן בבית מידות ברחוב אתיופיה הקסום אשר בירושלים. בעשור האחרון לפעילותו המעון שינה שמו ל"בית קמפר".
לפנינו ספר האוצר בתוכו מאמרים מקצועיים, מלווים בתיעוד רשמים וחוויות מהדרך המקצועית יוצאת הדופן של מסגרת לטיפול מיוחד בנערים מיסודה של עמותת ״הרי ירושלים" ("מוסד בני ברית"), אשר פעלה במשך יובל שנים. הספר מתאר את העבודה הטיפולית במרחב החיים המתנהלת במסגרת מוסדית כוללנית, תוך התייחסות להקשר החינוכי־טיפולי, לייחודיותה של פסיכותרפיה דינמית אישית, מאפשר התבוננות על טיפול קבוצתי ודגשים הנוגעים לטיפול בהורים ולטיפול המשפחתי שהם מאבני היסוד של התפיסה הכוללנית. סביבה טיפולית נמרצת מחייבת הכשרת והחזקת הצוות המקצועי באופן מתמיד ויום יומי (הדרכה, סמינרים, דיונים, ישיבות צוות) על כך אפשר בהחלט לקרוא במאמרים המתארים את האופן בו נעשתה המלאכה המורכבת הזו.
הספר מתאפיין בכך שהדברים הם פרי עטם של חברי וחברות צוות רבים שעבדו במסגרת המעון, ביניהם פסיכולוגיות ופסיכולוגים קליניים, עובדות ועובדים סוציאליים, פסיכואנליטיקאיות ופסיכואנליטיקאים, נשות ואנשי חינוך. חלק מהכותבים התחילו את דרכם המקצועית כמדריכות וכמדריכים והם מעידים על עצמם כי תקופת עבודתם במעון בעלת משקל רב בגיבוש זהותם המקצועית. מאות רבות של נערים מתבגרים שהו במסגרת זו מי לתקופה קצרה ומי למשך למעלה מחמש שנים. בספר פרקים המביאים את זיכרונותיהם של בוגרים וכן של מספר אנשי צוות, אשר יחדיו מציגים נדבך נוסף בפרסום מקצועי זה, המצטרף לפרסומים קודמים של העמותה ״טיפול במרחב החיים״ וכתב העת "פנימה". הספר משמש עדות לדרך המקצועית אשר אפיינה את המעון שהיה לרבים ״מקום להניח בו נפש סוערת״, בתקווה שיעשיר בידע ובתובנות ציבור רחב של קוראים וקוראות, ונשות ואנשי מקצוע העובדים במסגרות טיפוליות לבני נוער.
יהודה לוי
יו״ר הוועד המנהל של עמותת "הרי ירושלים"

עלות הספר: 50 ש"ח  |  לרכישה לחצו כאן

מעון לנפש סוערת
דילוג לתוכן