בית הספר "הרי ירושלים – בני ברית"

בית הספר

בשל הקשיים הלימודיים הנובעים מממורכבותו של המצב הרגשי-נפשי של הילדים, והקושי לצאת לבתי-ספר בקהילה, פועל במתחם בית הילדים בית ספר לחינוך מיוחד, אשר נותן מענה לצרכים הייחודיים של כל ילד, לקשיים הרגשיים וההתנהגותיים.

הלימודים בבית הספר מתקיימים בכיתות קטנות עם צוותים שכל אחד מהם כולל שלושה מורים בעלי הכשרה בחינוך מיוחד, אליהם מצטרפ/ת סייע/ת או בת שירות. כל צוות מתוגבר כזה מלמד יחידה של 12 ילדים. בבית הספר 14 כתות, והיחס הגבוה בין מורה לתלמיד מאפשר לכל אחד לקבל את היחס האישי לו הוא זקוק. העבודה בקבוצות הקטנות מאפשרת לתת מענה מותאם לכל אחד עפ"י צרכיו, ולהתקדם בקצב אישי, על פי יכולותיו. בנוסף, צוות בית הספר כולל מטפלים באמנות, בדרמה ובבעלי חיים, מרפאות בעיסוק, מורים לחינוך גופני ומוסיקה.

צוות בית הספר, צוות הפנימייה והצוות הטיפולי של הילד, נמצאים בקשר הדוק ושוטף במטרה לממש באופן מיטבי את הפילוסופיה הטיפולית של בית הילדים, המשלבת את הטיפול בכל היבט מחיי היומיום של הילד בכל מרכיבי החיים. המורים מלווים את היחידה במהלך כל תקופת השהות של הילדים בבית הילדים, ובכך ניתנת להם היציבות הנדרשת כדי לפתח קשר משמעותי ולהוביל למיומנויות למידה מוצלחות.

תכנית הלימודים בבית הספר מאושרת על ידי האגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך, ומפוקחת על ידו באופן שוטף.

 

בבית הספר ספרייה עשירה ותוכנית ביבליותרפיה המיועדות לעודד סקרנות, הבעה עצמית, מיומנויות מחקר ומעל הכל אהבת קריאה. בכל שבוע יש לכל תלמיד/ה שעת קריאה, בה נחשפים למגוון רחב של יצירות ספרותיות. אחת לשנה מתקיים מפגש עם סופר ילדים מפורסם, לקראתו התלמידים מתכוננים, קוראים את ספריו ולומדים על סגנון הכתיבה של אותו סופר.

בשנים האחרונות מוכר בית הספר כבית ספר ירוק מתמיד. מתוך אמונה בחשיבות הנושא והקנייתו מגיל צעיר, חינוך סביבתי ואיכות הסביבה הם חלק מתכנית הלימודים. היכרות עם הטבע והסביבה הקרובה תוך שילוב של למידה בסביבה חוץ כיתתית, מהווים בסיס להעמקת חווית הלמידה, וניתן להם דגש בכל היבט בחיי היום יום בביה"ס.

התלמידים לומדים על החשיבות של שימוש נכון בחומרים ואת עקרון מש"ה – מיחזור, שימוש חוזר והפחתה, ומשלבים למידה עם עשייה חברתית. בבית הספר פועלת מועצה ירוקה, המורכבת מנציג מכל כיתה, שעוסקת בהובלה של אורח חיים מקיים בפנימייה, במקביל ללמידה על נושאים סביבתיים, לטיפוח גינה אקולוגית בשטח בית הספר, ולטיפול במרכז מיחזור המשרת את כל הפנימייה.

לימודי מוסיקה והמקהלה הם עוד פרוייקט ייחודי ומרגש בבית הספר. במקהלה, אשר מורכבת מנציגים מכל הכתות, הילדים לומדים לשיר ולנגן, ואף מלחינים ביחד עם המורה למוסיקה טקסטים מקוריים. יש ילדים שלומדים לנגן בכלים שונים, על פי בחירתם וכישוריהם האישיים. המקהלה מופיעה בכינוסים בית ספריים ומוסדיים ואף משתתפת בכל שנה בכנס מקהלות, המיועד לחינוך הרגיל. ההשתתפות בכנס שנתי זה היא אירוע מרכזי, שגורם לילדים להתרגשות וגאווה גדולה.

דילוג לתוכן