"
 • מצפה 1, קרית יערים, 9083800
 • 077-2023400
 • EN
 • FR
 • HE
 • הרי ירושלים מוסדות לטיפול פנימייתי (לשעבר מוסד בני-ברית)
 • מצפה 1, קרית יערים, 9083800
 • 077-2023400
 • EN
 • FR
 • HE
 • הרי ירושלים מוסדות לטיפול פנימייתי (לשעבר מוסד בני-ברית)

ניוזלטר ספטמבר 2019

טקסי סיום

היציאה לחופשת הקיץ ב"הרי ירושלים" מלווה תמיד ברגשות מעורבים. בתקופה זו בשנה אנחנו נפרדים ממספר תלמידים שמסיימים את שהותם בפנימייה ובמעון "בית קמפר".

קבוצת סהר נפרדה מבית הילדים אחרי 4 שנים, 6 נערים ו-3 נערות נפרדו מקבוצות כרמל, ארבל ואלה ו-2 נערים נפרדו מ"בית קמפר". מסיבות הסיום והפרידה הן נקודת השיא של תהליך הפרידה הארוך שהילדים עוברים יחד עם הצוות הישיר, תהליך שבו הם מתמודדים עם החששות והדאגות שמתעוררים לקראת העזיבה ומתכוננים לשלב הבא. מסיבות הסיום הביאו איתן עוצמות חזקות והתרגשות רבה. למסיבות הגיעו המשפחות של הילדים, כמו גם הצוות שליווה את המסיימים לאורך השנים. במילות הפרידה של אנשי הצוות, ההורים והילדים, נחשפנו לתהליך המשמעותי שעבר כל אחד מהמסיימים.

במהלך הטקס של קבוצת סהר עלו נציגים של קבוצת עופר שקיבלו לידם את המפתח לבית הספר מנציגי קבוצת סהר. כעת קבוצת עופר היא הקבוצה הבוגרת של החטיבה הצעירה. עוד בטקס של סהר, אחד הילדים ריגש את כולם כשהוא שר את השיר "גיבור של אמא" של משה פרץ. גם השיר "שבט אחים ואחיות" זכה לביצוע משלו כאשר מקהלת החטיבה עלתה לבמה במסיבת הסיום של החטיבה ושרה את השיר תוך כדי שילוב של שפת הסימנים. מילות הפזמון קיבלו פתאום משמעות אחרת כשהמקהלה שרה "כאן זה בית, כאן זה לב" על הבמה של בית הילדים.

בהצלחה רבה בהמשך הדרך לכל 26 הבוגרים של "הרי ירושלים" לשנת 2019.



פרויקט סיום של קבוצת סהר

כחלק מתהליך הפרידה של קבוצת סהר הוקמה ועדה המורכבת מילדים, בליווי אנשי צוות, שהייתה אחראית על פרויקט הסיום. הוועדה בחרה לצבוע את פחי האשפה שפזורים במדשאות ואת הנושאים לציור. כל הילדים שאוהבים לצייר לקחו חלק בפרויקט וכך קבוצת סהר השאירה אחריה פחי אשפה צבעונים. בנוסף, כל ילד ואיש צוות הכין שלט עם השם שלו. כל השלטים נתלו על בית העץ שבשטח הביתנים.



תערוכה פיסול בנווה אילן

כבר למעלה מ- 60 שנה שהפסל ג'ק גודמן מפסל פסלים מדהימים במדיומים שונים. בנוסף הוא מעביר שיעורי פיסול בסטודיו שלו. בחודש יולי הציג ג'ק בתערוכה את הפסלים של תלמידיו ושלו בבית העם במושב נווה אילן. במהלך הערב הוא ערך מכירה פומבית של יצירותיו. כל ההכנסות מדמי הכניסה ומהמכירה הפומבית נתרמו לבית הילדים. זו הפעם השנייה שג'ק, תושב נווה אילן, מקיים ערב מיוחד שהכנסותיו נתרמו לבית הילדים. התגייסות זו של ג'ק מוכיחה שוב איזה קשר מיוחד יש לבית הילדים עם תושבי מושב נווה אילן. תודה רבה לג'ק על טוב הלב, על התרומה הנדיבה, על היוזמה ועל הארגון של הערב המיוחד ותודה רבה לכל מי שהגיע ותמך בבית הילדים.



יום מיוחד וקשר מיוחד

הקשר עם תושבי מושב נווה אילן בולט במיוחד בפרויקט "יום מיוחד" שבו תושבי נווה אילן קונים מתנה ואופים עוגה לכל אחד מהילדים ליום המיוחד שלו.

לפניכם חלק מהרשמים של אורי, רכז קבוצת סהר, שמקיים בזכותם את היום המיוחד עם קבוצותיו כבר 8 שנים: "חשבנו לקחת יום שלא קשור לכלום ולהגיד לילד שחושבים עליו, שזוכרים אותו, שהוא מיוחד (מכאן השם יום מיוחד). לתת בוסט לתשומת לב שהילד מקבל. בגלל שאנחנו קובעים יום מסוים בשבוע, הילדים מצפים ומחכים לאותו יום. הם לא יודעים מי חוגג מתי ולכן הציפייה וההתרגשות מאוד גדולה. בארוחת 4 אנחנו מציגים לילד את המתנה והעוגה ואז מחלקים את העוגה כקינוח אחרי ארוחת ערב.

הקו המוביל מבחינה טיפולית הוא איך מייחדים את הילד, משהו שחושב ספציפית עליו. אז בנוסף לעוגה ולמתנה, אנחנו מקיימים פעילות, כל שנה משהו שונה. לדוגמה בשנה ראשונה ביקשנו מכל ילד בקבוצה להגיד לילד שחוגג יום מיוחד משהו שמיוחד בו. ביקשנו שוב בשנה האחרונה. מעניין לראות את ההבדלים בין הדברים שנאמרו בשנה הראשונה שהתייחסו יותר למראה של הילד בגלל שעדין לא ממש הכירו אחד את השני לבין הדברים בשנה האחרונה שהתייחסו לאופי של הילד. הייתה שנה שבה הילד זכה לזמן איכות של אחד על אחד עם מדריך שבו הוא בחר פעילות לעשות בתוך הפנימייה כמו לשחק ביחד, לראות סרט ביחד, לאפות משהו ביחד וכו'. הילדים כל כך מחכים ליום המיוחד. אני מקווה שנוכל להמשיך עם הפרויקט הזה לעד."



הכנת הפנימייה ו"בית קמפר" לשנת הלימודים הבאה ושיפוץ ביתן כרמל

צוות האחזקה של "הרי ירושלים" עבד במהלך הקיץ במרץ רב כדי להכין את ביתני המגורים וכיתות הלימוד לשנת הלימודים החדשה שמתחילה בספטמבר. בסוף כל שנה צריך להיכנס לכל ביתן וביתן, לבצע תיקונים ולצבוע את הקירות. גם ב"בית קמפר" צריך לחדש את הצבע. בהובלת מנהלת המשק ואיש האחזקה והודות להרבה "אנשים טובים באמצע הדרך", נצבעו כל הקירות, משקופים ומעקים, רהיטים תוקנו או הוחלפו וכיוב... בהתגייסות מרגשת מאוד ובהתראה ממש קצרה הצלחנו לגייס כח אדם שיבוא לתת יד בצביעה ובהרכבת רהיטים.

תודה מעומק הלב ל: עובדי משרד קסלמן; שוטרים ממחלקת בוחני התנועה ירושלים;  שוטרים מחטיבת הסייבר סיגינט של משטרת ישראל;  שוטרים מיחידת החבלה של מחוז ירושלים והמטה הארצי;  שוטרים ממחלקת סיור בנימין;  חיילים מיחידת התקשוב בצריפין;  חבר'ה מהקומונה של ויצו נחלת יהודה בראשון לציון;  שירה, יובל וחן - סטודנטיות שבאו בזמנן החופשי לעזור וקבוצה של נוצרים מחו"ל שבאו להתנדב מטעם ה ICEJ. בזכות כל האנשים הטובים האלה "באמצע הדרך" הילדים חזרו מחופשת הקיץ למראה מחודש ונקי.

חלק מעבודת הצביעה נעשתה בביתן כרמל שעבר חידוש בכל מה שקשור בעיצוב הביתן, תודות לתרומה נדיבה של מלון ישרוטל כרמים. בזכות תרומה זו ריהוט בלוי הוחלף בריהוט חדש, הוכנו לוחות מודעות בהתאמה אישית לפי הצרכים של הצוות בביתן, והנערים אף זכו לפינת מוזיקה חדשה בביתן. תודה רבה למלון ישרוטל כרמים שתומך בילדים ובצוות של בית הילדים כבר מספר שנים.



מטפלים במטפלים

ב"הרי ירושלים" אנחנו מאמינים שלא רק הילדים צריכים את המעטפת הטיפולית אלא גם הצוות המטפל. זאת כדי שהמבוגרים הסובבים את הילדים יוכלו ליצור רשת תמיכה עקבית, מקיפה ומתמשכת עבורם. העקביות ויכולת ההכלה של הצוות תלויות לחלוטין בתמיכה ובהכשרה המקצועית שהוא מקבל במהלך העבודה היומיומית. העבודה עם הילדים קשה ומאתגרת וללא הכשרה מקצועית מתאימה תוך כדי שגרת העבודה, מעט מאנשי הצוות היו נשארים בעבודתם לפרק זמן משמעותי. דבר שהיה מוביל לחוסר יציבות ולפגיעה ישירה בתהליכי השיקום של הילדים. ובכך העבודה הנעשית ב"הרי ירושלים" הייתה נפגעת והילדים לא היו זוכים להשתקם בהצלחה.

אז כיצד אנחנו מטפלים במטפלים? אנחנו מספקים לכל אנשי הצוות שבאים במגע עם הילדים מערך הכשרה והדרכה שמלווה אותם לאורך שנות עבודתם:

 • ימי היערכות - לפני תחילת שנת הלימודים מתקיימים שלושת ימי היערכות בהם הצוות הישיר של כל קבוצה נפגש ומדבר על מאפייני הילדים המתגוררים בפנימייה, תהליכי פרידה של הילדים מבית ההורים, מתכוננים לתחילת השנה ועוד.
 • קורס הכשרת מדריכים - במהלך השנה הראשונה לעבודתם, המדריכים החדשים עוברים קורס הכשרה מיוחד שאורכו חצי שנה המועבר על ידי מנהל הפנימייה ורכז בכיר.
 • הדרכת מדריכים - המדריכים של כל צוות מקבלים הדרכה קבוצתית שבועית על ידי רכז הקבוצה והפסיכולוג/עובד סוציאלי של הקבוצה.
 • שיחות צוות היחידה – בהובלת רכז היחידה, נפגש כל הצוות הישיר פעם בשבוע.
 • ישיבות ענף – פעם בשבוע כל ענף נפגש עם ראש הענף (עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, רכזים)
 • הדרכה אישית - מפגשי ייעוץ אישיים ופיקוח של חברי צוות על ידי איש צוות בכיר

מטרת ההדרכות לעזור לאנשי הצוות להתמודד עם העוצמות שהם פוגשים בשטח. בנוסף אנחנו מקיימים ימי עיון בנושא טיפול בילדים, וסמינרים בנושאים תיאורטיים וקליניים. אנשי מקצוע מהארץ ומחו"ל מבקרים לעתים קרובות בקמפוס "הרי ירושלים" כדי לראות מקרוב את יישום תכנית ההכשרה הייחודית שלנו.