• מצפה 1, קרית יערים, 9083800
 • 077-2023400
 • EN
 • FR
 • HE
 • הרי ירושלים מוסדות לטיפול פנימייתי (לשעבר מוסד בני-ברית)
 • מצפה 1, קרית יערים, 9083800
 • 077-2023400
 • EN
 • FR
 • HE
 • הרי ירושלים מוסדות לטיפול פנימייתי (לשעבר מוסד בני-ברית)

ניוזלטר אוגוסט 2021

משחקי ידידות – הזדמנות לגדילה ולהתפתחות

לקראת סיום עונת האימונים, כשהתאפשר לצאת מכותלי הפנימייה ולהיפגש עם קבוצות אחרות, יצאה קבוצת הכדורגל קשת למשחק ידידות בנס הרים וקבוצות הכדורסל כרמל ולביא יצאו למשחק ידידות נגד קבוצת קט סל הר אדר באולם הספורט של הר אדר. זוהי הזדמנות מיוחדת עבור הילדים מהפנימייה, שלרוב מתקשים בסיטואציות חברתיות. הם התנהלו ברוח טובה, כקבוצה תחרותית ושחקו ברמה טובה.

קבוצת הכדורגל של קבוצת קשת התאמנה השנה מידי יום ראשון במשך שעה ורבע. משה, המאמן המסור, מאמן את קבוצות הכדורגל בפנימייה כבר שנים רבות. הוא מלמד אותם לשחק ביחד, להתאמן ביחד ובעיקר איך לשחק קבוצתי. הקבוצה מתאמנת מאוד קשה, ולאחרונה יצאו למשחק בנס הרים נגד קבוצת מבוא בית"ר. ההתרגשות של הילדים הייתה גדולה, בעיקר כשהקבוצה שלנו ניצחה מספר פעמים בכמה משחקונים. בסוף המשחק הילדים לחצו ידיים ואכלו פיצות. תודה רבה למשה על שנה נפלאה של כדורגל.

משחק הכדורסל בהר אדר היה אף הוא מרגש עבור כל המשתתפים, והתנהל בצורה ספורטיבית ביותר. כל 23 הילדים מקבוצות כרמל ולביא עלו על המגרש לשחק בהתרגשות רבה. בעיקר הייתה ניכרת הרגישות של שחקני קבוצת הקט סל במפגש, אשר דאגו לגרום לילדי הפנימייה להרגיש כמתחרים שווים, פרגנו להם והתנהגו לתפארת. בסוף המשחק כל הקבוצות נהנו מפיצות ושתייה קלה. תודה רבה למחלקת הנוער של הפועל ירושלים, לילדי הקט סל של הר אדר ולמאמנים המסורים גידי ורוברטו.

הן על מגרש הכדורסל, והן בכדורגל, החוויה הייתה יוצאת מן הכלל עבור ילדי הפנימייה שהצליחו להתגבר על פחדים וחששות, ברמה האישית וברמה הקבוצתית. מפגשים אלו משמעותיים ביותר עבור הילדים שכן הדבר מאפשר להם לבוא במגע עם ילדים נורמטיביים, עם כל הקושי הכרוך בכך, ולהתמודד עם חששות וחוסר ביטחון עצמי, מחוץ למסגרת המוכרת של הפנימייה. הם חזרו לפנימייה נרגשים, מועצמים וחזקים בעקבות ההתנסות המוצלחת. גם לקבוצות ששיחקו נגדם הייתה זו חוויה מוצלחת ביותר.חגיגות בר/בת מצווה

הסרת מגבלות הקורונה לפני מספר חודשים הביאה אתה רצף של חגיגות בר ובת מצווה. נערים ונערות מקבוצות לביא, כרמל, ניצן, אלה ופלא כל כך התרגשו מההכנות לקראת החגיגות, ומהחגיגות עצמן. עבור חלק מהילדים החגיגות נדחו מתקופת מגבלות הקורונה. בהתרגשות רבה עבדו החוגגים על פרויקטים של התנדבות אישית, מצגות, אלבומים, לימוד טעמי המקרא לקראת העלייה לתורה וכיו"ב. הילדים והצוות כל כך שמחו מהאפשרות לקיים חגיגות וערכו אירועים מיוחדים, המאפיינים כל קבוצה וקבוצה. בני המצווה חגגו בשעות הבוקר ושילבו עלייה לתורה יחד עם המסיבה. הרב רפי, שמלווה את נערי המצווה בפנימייה כבר שנים רבות, ליווה את הנערים והכין אותם למעמד המיוחד. בנות המצווה שחגגו השנה, ערכו מסיבה אחר הצהריים יחד עם מסיבת ריקודים. האירועים לא היו מתקיימים בצורה מוצלחת כל כך ללא ההשקעה הרבה של הצוות שדאג לתת לכל ילד וילדה את מקומם במרכז, גם כשזה לצד עוד מספר חוגגים. תודה מיוחדת למלון סי הוטל בנווה אילן, שממשיך לתמוך בפנימייה וגם הפעם תרם אוכל למסיבות השונות.פוקוס על פרויקטים מיוחדים בבית הספר שלנו

נשים מובילות

קבוצת ניצן היא קבוצה של 11 בנות בגילאים 9-13. כחלק משיעורי העשרה במסגרת בית הספר, זכו הבנות בשנתיים האחרונות ללמוד על נשים מובילות.

המטרה העיקרית של המפגשים היא לנטוע אצל הבנות את האמונה והידיעה שיש מגוון אפשרויות ובחירות בחיים, להציג להן נשים שעברו חיים לא פשוטים ובכל זאת הצליחו והאמינו בדרכן. חלק מהבנות בקבוצת ניצן חוו דמויות נשיות לא יציבות, שאינן מעוררות השראה בחייהן, ולכן חשוב להציג בפניהן דמויות שכן יכולות לעורר השראה. הלמידה נעשית דרך דמויות מגוונות ממדינות שונות, ומתקופות שונות לאורך ההיסטוריה, כך שיוכלו להכיר בכך שקושי הוא לא רק מנת חלקם של דת, גזע או לאום מסוים. הדמויות הנלמדות נוטעות תקווה בקרב הבנות דרך ההזדהות או האמפתיה כלפי הדמות. כל דמות נלמדת לאורך מספר שיעורים, ובכך יש לבנות הזדמנות להכיר את סיפורן של הדמויות לעומק, להפנים את הקושי וההצלחה, להתחבר לדמויות השונות ולמצוא, כל אחת, את הדמות שמעוררת בה תקווה והשראה. השיח בכיתה סביב הדמויות מאפשר הצצה לתוך עולם פנימי, רגשי ואישי של הבנות. הן לומדות שיש נתיבים שונים בחיים שבהם ניתן להיעזר כדי לשנות את החיים שהן לא רוצות עבורן. דרך סיפורן של הנשים המובילות, הבנות מקבלות כלים להתמודדות עם הקשיים האישיים שלהן. לדוגמה, מסר חזק שהבנות לקחו מהלמידה על הלן קלר הוא שחשוב לראות את מה שיש לי ולא את מה שאין לי. באמצעות המסר הזה הבנות יכלו לבטא, מעולמן הפנימי, את הדברים שיש בהן.

הינה חלק מהתשובות של הבנות לשאלה למה לדעתן חשוב ללמוד על הנשים האלה: "לכל דמות יש מסר חשוב שכדאי לנו ללמוד אותו", "פעם לא היה לאישה זכות ללמוד", "כיף ללמוד ולהכיר דמויות של נשים ולראות לאן הן הגיעו בחייהן!". בין הנשים המובילות ניתן למצוא את מלאלה יוספזאי, נטע ברזילאי, הלן קלר, לאה גולדברג, נעמי שמר, ועוד.


ספר דיגיטלי

במסגרת המהפך המתוקשב שהתחולל בבית הספר, בעקבות משבר הקורונה, עלה רעיון ליצור ספר דיגיטלי שמאגד בתוכו את סיפור "הקורונה הקבוצתית" של כל יחידה. המטרה הייתה לעבד את תקופת הקורונה בכיתות, להעלות בכתב את הנושאים שעלו בצורה של סיפור אישי או קבוצתי ושיתוף היחידות השונות וצוות המוסד. הספר מספק הצצה לעולמה הפנימי של כל יחידה, בתקופה שבה היה ריחוק בין הקבוצות בגלל הקורונה. כל יחידה בחרה להציג את סיפור הקורונה בדרך שלה שהכי אפיינה אותה בתקופה זו. הספר הדיגיטלי נמצא באתר בית הספר, שם יכולים הילדים להיכנס אליו מכל מקום. לצפייה בספר הדיגיטלי


מתבגרים ביחד

בעקבות התמודדויות עם תכנים מיניים ומוצפות מינית גבוהה ביחידת כרמל, החליט צוות המורות של היחידה לעבד את הנושא לתוך תכנית לימודים 'מתבגרים ביחד'. מדובר בשיעורים קבועים במערכת במהלך השנה בנושא 'חינוך מיני' באורך 40 דקות כאשר הכיתה מחולקת ל-2 קבוצות קבועות.

בהכנה למפגשים אלו הבינו המורות כי העולם המיני של הנערים מעוות ולעיתים קשה ורחוק מהמציאות. המטרה הייתה ללמד מיניות בריאה, לפתח שיח גלוי ובטוח על מיניות ולעורר חשיבה ביקורתית על העולם המיני ובכלל.

בתחילת השנה נתקל הצוות בקשיים ובהתנגדות גדולה מצד הנערים שחוו מבוכה, גועל, פחד, חרדה ועוד. הנחישות וההתעקשות של הצוות יחד עם התאמת המפגשים לכל נער יצרה יציבות במפגשים והנערים מגיעים כל שבוע באומץ גדול יושבים, מקשיבים, שואלים ומשתפים. נוצר מרחב בטוח ונעים בקבוצה, השיח על מיניות הוא הרבה יותר חופשי ובמרחב זה גם עולים דברים מתוך עולמם הפנימי של הנערים.בנות שירות לאומי ב"הרי ירושלים"

לאחרונה קיימנו מפגש סיכום מרגש של בנות השירות עם הוריהם בבית הספר. במהלך המפגש ההורים נחשפו לתפקיד המשמעותי שאותו מלאו בנות השירות בשנה החולפת. כל שנה, במסגרת תכנית השירות הלאומי, מתנדבות בבית הספר בנות שירות ביחידות של החטיבה הצעירה. ההתנדבות היא על פני שנת הלימודים, כאשר לכל יחידה נכנסת בת שירות שמלווה את הקבוצה באופן קבוע. הבנות עוברות תהליך קבלה כדי לוודא שיש להן התאמה לאופי הילדים בפנימייה. הבנות הן חלק אינטגרלי של היחידה ותופסות מקום משמעותי וחשוב עבור הצוות ובעיקר עבור הילדים. הן ממלאות משבצת מיוחדת, שאין לאף איש צוות אחר. מכיוון שהן יחסית קרובות בגיל, הן משמשות מעין אחות גדולה והרבה פעמים מצליחות להגיע לילדים כאשר אנשי צוות אחרים לא מצליחים. לבנות השירות מגוון כובעים שאותם מחליפים בעת הצורך. הן נוגעות בכל כך הרבה היבטים בחיי היומיום של הילדים. בשעות הבוקר הן חלק מהצוות הישיר של היחידה בבית הספר, ופעמיים בשבוע נכנסות גם אחר הצהריים לביתן ומסייעות שם במה שצריך.

בהצלחה רבה לארבעת בנות השירות של שנת תשפ"א. כל אחת מכן תרמה מכל הלב ליחידה שלה ונכנסה ללב של כולנו. הייתן לעוגן בכל אחת מהיחידות, וקשה לנו לחשוב על הקבוצה בלעדיכן בשנה הבאה.פינת המתנדבים

בנק הפועלים

לשמחתנו הרבה, מרכז עסקים ירושלים של בנק הפועלים, החליט לאמץ קבוצה בפנימייה. לאחרונה התקיים המפגש הראשון בין עובדי הבנק לבין הנערים בקבוצת לביא. הציפייה הייתה גדולה מאוד, והנערים התרגשו מאוד לקראת המפגש. בביתן של קבוצת לביא, נפגשו הנערים, צוות המדריכים והרכזת של הקבוצה עם מתנדבי הבנק שאיתם הגיעו גם יגאל בינדס, מנהל מרכז העסקים וליאור כהן ממנהלת אזור ירושלים בקמעונאית. המפגש כלל בין היתר סבב היכרות שבו הילדים היו נרגשים ושמחים ושיתפו בדברים על עצמם, משחק של חבילה עוברת, ומשחקים קבוצתיים נוספים. חלק מהילדים נרתמו לבניית שולחן כדורגל, שניתן במתנה מהבנק, ביחד עם המתנדבים ועשו זאת ברצינות רבה ובבגרות והשאר שיחקו ביחד עם המבוגרים קליעה למטרה. כולם התפנקו על גלידות ואבטיח, וכל נער קיבל שי מהבנק. המפגש היה מוצלח ביותר וכולם מצפים למפגש הבא שיתקיים אחרי החגים.


בנק מזרחי

במשך מספר שנים עובדי "הקובייה" מבנק מזרחי ליוו את קבוצת ארבל וקיימו כל מספר חודשים פעילויות מגוונות ביחד. נוצר קשר מיוחד בין המתנדבים מהבנק לבין הנערים בקבוצת ארבל. הנערים של קבוצת ארבל סיימו את שהייתם בפנימייה לפני שנה, ולשמחתנו אנשי "הקובייה" בחרו לאמץ קבוצה חדשה, את קבוצת כרמל. אמנם בשנה האחרונה הם לא יכלו להיפגש, בגלל מגבלות הקורונה, אך העובדים המשיכו לתמוך בקבוצה גם מרחוק. אנחנו מצפים לשנת פעילות מוצלחת בשנת הלימודים הבאה, בתקווה שיהיה אפשר להיפגש.


בנק ירושלים

לאחרונה הזמינו עובדי בנק ירושלים את קבוצות כרמל וקשת להצטרף אליהם לבילוי אחר הצהריים בסופרלנד. יחד עם הילדים והצוות הסתובבו גם מספר מתנדבים מהבנק שליוו את הילדים למתקנים השונים ועזרו לילדים במסירות רבה. הילדים והצוות חזרו מלאי התרגשות ואדרנלין ונהנו מכל רגע. עבור קבוצת קשת זו הייתה מתנה מיוחדת מכיוון שבשבועות הקרובים הילדים מסיימים שהות בת 4 שנים בבית הילדים והביקור בסופרלנד היווה עבורם פעילות מסכמת מיוחדת במינה. תודה רבה לבנק ירושלים על היציאה המיוחדת ועל התמיכה המתמשכת בילדי הפנימייה.


מושב נווה אילן

יום מיוחד
82 עוגות נאפו על ידי הנשים האוהבות של מושב נווה אילן עבור 82 ילדות וילדים בפנימייה. הודות לתושבי נווה אילן, פרויקט היום המיוחד התקיים השנה במלוא העוצמה וכל ילד קיבל עוגה ומתנה ביום המיוחד שלו. באותו מעמד, הצוות, יחד עם ילדי הקבוצה, מקיימים פעילות מיוחדת ששמה את ילד היום המיוחד במרכז והוא מקבל את עוגה ומתנה, תרומת תושבי נווה אילן.
תודה רבה לאנשי נווה אילן המדהימים על התמיכה המתמשכת, ששנה אחרי שנה גורמים כל כך הרבה אושר לילדי הפנימייה.

בראנץ' מפנק למדיריכם
בסיומה של שנת הלימודים מקיים מנהל הפנימייה מפגש פרידה מיוחד עם צוות המדריכים, כאשר הדגש הוא על פרידה מהמדריכים שעוזבים את הפנימייה. על מנת להפוך את המפגש הזה למשמעותי ומיוחד, מכינים תושבי נווה אילן ארוחה של מטעמים מפנקים. המדריכים מתרגשים במיוחד מעצם העובדה שאנשים זרים משקיעים בהם ומכינים ארוחה במיוחד עבורם.

תודה לאנשים המדהימים של נווה אילן.


 

פוקוס על טיפוח הצוות  - מחזקים את המטפלים

יום עיון מוסדי – סיכום שנת קורונה

אחרי שנה שבה קפצנו מהנחייה להנחייה, מבידוד לבידוד, במרדף מתמיד כשטובת הילדים לנגד עיני כולם, היה חשוב מאוד לעצור לרגע, לתת לכל אחד את המקום והמרחב לעשות חשבון נפש אישי ומוסדי בכל הקשור לתופעת הקורונה. לכן, אחרי שתמה לה שנת שגרת קורונה, ראינו לנכון לקיים יום עיון לכלל העובדים כדי לסכם את חוויות התקופה, לדבר על התחושות והרגשות שליוו כל אחד מאתנו במהלך הקורונה ולאחריה, בפן המקצועי וברמה האישית. העובדים התחלקו ל-10 קבוצות; 8 קבוצות לפי יחידות האם של הילדים; קבוצה של עובדי המשק וקבוצה של עובדי המנהלה. צוות ההיגוי של כל קבוצת אם הוביל את הדיון ביחדות, ואילו בקבוצת עובדי המשק העובדת הסוציאלית הראשית הנחתה את הקבוצה, ומנהל הפנימייה הנחה את קבוצת עובדי המנהלה. יום העיון היה מוצלח ביותר, ונתן לכל צוות את הזמן להתבוננות ומחשבה על התקופה המשוגעת.


טיול עובדים

פעם בשנה, ליום שלם, כל עובדי הפנימייה עוצרים הכל ויוצאים לטיול עובדים. מתכונת הטיול מיוחדת ואופיינית מאוד לפנימייה, יום של סדנאות שונות שמועברות על ידי עובדים בפנימייה.

אז מה היה לנו השנה? הטיול התקיים בבית גלילי בקיבוץ נען וכלל מגוון רחב של סדנאות שנגעו בכל התחומים; ציור, זילוף, גלגול קובה, אימפרוביזציה, קולולם, אקרובאלנס, מדיטציה וצ'י-גונג וכמובן שאי אפשר בלי מתחם של משחקי קופסא. הפעילות כללה ארוחת בוקר וצהריים מפנקות והופעה של העובדים שהשתתפו בקולולם בביצוע של השיר שמים של יגאל בשן. הטיול אפשר לכולם להתנתק מעבודת היומיום, להכיר יותר טוב עובדים שלא נמצאים איתם בצוות הישיר, וללמוד מחבריהם לעבודה בתחומים שאינם קשורים לעבודה.