• מצפה 1, קרית יערים, 9083800
  • 077-2023400
  • EN
  • HE
  • הרי ירושלים מוסדות לטיפול פנימייתי (לשעבר מוסד בני-ברית)
  • מצפה 1, קרית יערים, 9083800
  • 077-2023400
  • EN
  • HE
  • הרי ירושלים מוסדות לטיפול פנימייתי (לשעבר מוסד בני-ברית)

רקע היסטורי

"הרי ירושלים" מוסדות לטיפול פנימייתי החל את דרכו בשנת 1943 כמקלט לקבוצת בנים ובנות שהיו חלק מילדי טהרן. בית הילדים צמח עם השנים והיום כולל את בית הילדים והמרכז לטיפול ולהכשרה אשר זוכים להכרה בינלאומית רחבה. הודות לתוכניות הטיפוליות והמיזמים הקהילתיים של המוסדות הצליחו למעלה מאלפיים בוגרים להשתקם ולהשתלב בהצלחה בחברה הנורמטיבית.

 

ילדי טהרן

ב-1943 הגיעה לחופי עתלית קבוצה של כ-800 ילדים, ניצולי השואה הראשונים שמצאו את דרכם לישראל מאירופה הכבושה. המסע שלהם החל ב-1939 כשמשפחותיהם ברחו מפולין לרוסיה. ב-1942, במסווה של מהגרים פולנים לא יהודיים, ילדים שהושמו בבתי יתומים נוצריים בפולין, הצליחו לנדוד יחד עם הצבא הפולני במזרח במסעו למזרח התיכון אשר היה באותה העת תחת המנדט הבריטי, שם ביקש להילחם לצד כוחות הברית. הילדים, שנפרדו מהוריהם בנסיבות קשות, הגיעו לאחר ארבע שנות נדודים שהתאפיינו בפחד, רעב, קור וחולי, לטהרן. בטהרן פעילי הסוכנות היהודית שלחו אותם לארץ ישראל באניות וברכבות. בארץ, פעילים מקומיים מצאו לילדים מחסה בקיבוצים, בפנימיות ובכפרי הנוער של הנרייטה סולד.

 

בית הילדים הראשון

25 ילדים מילדי טהרן סבלו מפגיעות נפשיות קשות במיוחד כתוצאה מטלטלות חייהם ולכן לא היה ניתן לשלבם בפנימיות ובמוסדות הרגילים. בניסיון לתת מענה לצרכים המיוחדים של ילדים אלו, לשכת "בני ברית" בירושלים קיבלה על עצמה את הטיפול בקבוצה זו, בהיענות לפנייתה של הנרייטה סולד. הילדים שוכנו בקומה השנייה של אכסניית בני ברית אשר הייתה ממוקמת ברחוב אתיופיה שבמרכז ירושלים. צוות טיפולי מיומן בראשות מר יהודה דוקס החל לעבוד במקום והמוסד החדש עשה את צעדיו הראשונים בטיפול, ריפוי ושיקום ילדים מהגרים וישראליים בסיכון.

 

כמעט 70 שנה של טיפול ושיקום ילדים

בשנת 1950 קיבל על עצמו ארגון נשות בני ברית האמריקני (לימים Jewish Women International) את האחריות להפעלת בית הילדים. הארגון קנה בעבור המוסד חלקת אדמה בת 20 דונם בשכונת בית וגן עליה הוקם הקמפוס הראשון של בית הילדים שנחנך ב- 1956. מעל ל- 50 שנה, בית הילדים התפתח והתרחב, נבנו במתחם ביתני מגורים, בית ספר ומעון לנערים והתפתחה תכנית טיפולית אשר עם השנים צברה הכרה בינלאומית. ב- 1985 הוקם מעון לנערים בשם "בית חנה" במשכן המקורי של בית הילדים ברחוב אתיופיה (לימים מעון לנערים "בית קמפר") וב- 1999 הוקם המרכז לטיפול ולהכשרה לשרות הקהילה המסייע בטיפול באוכלוסייה הכללית של ירושלים.

 

קמפוס חדש, מיקום חדש, שם חדש

בשנת 2008 הועבר מעון לנערים "בית קמפר" אל מבנה נפרד בשכונת גילה בירושלים. ב-2014, בעקבות מחסור במקום וכתוצאה מגידול בפניות ל"בית קמפר", המעון עבר למבנה גדול יותר בשכונת קרית יובל ובכך הוכפל מספר הנערים במעון. מרכז גולדי קסל אף הוא עבר מהמתחם שבבית וגן אל שכונת מלחה בעיר.

במרץ 2009 בית הילדים עבר לקמפוס החדש והמרשים שלו בפסגת "הרי ירושלים", ליד הכפר אבו-גוש. המעבר הביא עמו גם שינוי שם ובכך החל עידן חדש והטבעת השם "הרי ירושלים מוסדות לטיפול פנימייתי".

המעון לנערים "בית קמפר" פעל עד שנת 2020.