בית הילדים

בית הילדים של מוסדות "הרי ירושלים" שבפאתי הכפר אבו-גוש, מספק סביבה ביתית יציבה ומוגנת, מסגרת טיפולית וחינוך מיוחד ל- 86 ילדים וילדות בגילים 7-14. הילדים מגיעים אלינו באמצעות משרד הרווחה, מכל שכבות האוכלוסיה בישראל .

ילדים בסיכון גבוה

כל הילדים הללו הם בסיכון גבוה. מאחורי רובם ככולם רקע משפחתי קשה, המאופיין לעתים קרובות בבעיות של אלימות, סמים, אלכוהוליזם ומחלות נפשיות. רבים מהילדים המופנים לטיפול פנימייתי חוו הזנחה קשה, דחייה, נטישה, או התעללות פיסית ונפשית. עקב כך הם סובלים מקשיי התנהגות, קשיי למידה, חרדות, אי-אימון, התפרצויות זעם, ייצר הרסנות ואלימות. יש מהם המגיעים ממסגרות טיפוליות אחרות, כגון מקלטי חירום, משפחות אומנה או מחלקות פסיכיאטריות לילדים.

יציבות, אהבה ותוכנית טיפולית אפקטיבית

בית הילדים פועל 365 יום בשנה, עם צוות מקצועי גדול המעניק טיפול מסור לילדים על מנת לשקם אותם מהטראומות של ינקותם וילדותם המוקדמת. ביחס של כמעת אחד לאחד, הצוות יוצר עבורם סביבה שיש בה קביעות, יציבות, וקשר אישי חם. הקשר מבוסס על הכרות מלאה של כל חברי הצוות עם כל ילדה וילד, שבמהלכה מתפתחות מערכות רגשיות קרובות ואוהבות עם החניכים.

בית הילדים מפעיל בקמפוס פנימייה, בית ספר לחינוך מיוחד ומערכת שיקומית-טיפולית עשירה, המספקת שעות פרטניות של פסיכותרפיה במשחק . כמו כן, קיימות תוכניות תרפיה נוספות, בהן טיפול באמצעות בעלי חיים, טיפול במוזיקה, טיפול באומנות וריפוי בעיסוק, הנותנות מענה משלים לצרכים המיוחדים של כל ילד.

התוכנית הטיפולית הייחודית במוסדנו שמה לה למטרה לשקם את הילדים ולאפשר להם לחזור למשפחותיהם ולמסגרות נורמטיביות בתוך הקהילה. הוריהם של הילדים משולבים בתוכנית האישית של כל ילד וילדה ומהווים פן חשוב בכלל התוכנית הטיפולית.

מקלט למקרי חירום

על פי בקשה מיוחדת של משרד הרווחה שמורות בבית הילדים שתי מיטות המאפשרות קליטה מיידית של ילדים במקרים דחופים ביותר. הילדים, שלרוב מגיעים באמצע השנה משולבים לא פעם במהלך הזמן באחת היחידות.