סתיו במוסדות "הרי ירושלים" - התחלות חדשות

 

קבוצה חדשה

ב- 13 לספטמבר החלו 13 ילדים חדשים את שהייתם בבית הילדים.

קבוצה חדשה זו בדומה לקודמותיה משקפת חוסר תיפקוד חמור במשפחות הילדים: אלימות פיזית ונפשית, התעללות מינית, מחלות נפש, סמים ופשע.

התוצאה היא פגיעה ביכולת ההסתגלות, קשיים ביצירת קשר ויחסי אמון, חרדות,

ליקויי למידה והתנהגות תוקפנית ואלימה.

נמצאים בפנימייה 11 אנשי צוות מקצועיים שתפקידם להעניק לילדים האלה חום, אהבה, ביטחון, תרפיה, הבנה והדרכה. הם כוללים פסיכולוגים, עובדים סוציאליים ומורים לחינוך מיוחד, כולם ותיקים ומנוסים. אנשי הצוות מקבלים הדרכה מקצועית עדכנית ותמיכה מתמשכת.

כולנו נעקוב ונלווה את ההתקדמות והשיקום של הקבוצה.

 


קבוצת בנות חדשה

עקב הצלחתנו לשלב ולטפל גם בבנות (גילאי 7-11) קבלנו פניה ממשרד הרווחה ופתחנו השנה יחידה טיפולית חדשה לנערות בנות 11-14. במקרים רבים נפגעו הנערות הללו מאלימות מינית, פיזית או נפשית. מספרן של נערות במצב דומה הזקוקות למקום טיפולי מחוץ לבית עולה כל הזמן, אולם קיימות מעט מאוד מסגרות טיפוליות וחינוכיות המתאימות לצרכיהן.

המודל הטיפולי אצל הבנות ובכלל, מבוסס על הפילוסופיה הטיפולית שלנו: יציבות ועקביות. הוא מותאם על ידי הצוות המקצועי לבעיות המיוחדות של כל נערה.

תיכננו וציידנו את הכיתות ואת חדרי המגורים כך שיהיו חמים וביתיים.

בספטמבר יצאו הבנות לטיול של יום שלם והחליטו פה אחד על שם הקבוצה: "אֵלָה", שמו של של עץ שהוא נאה, חזק ושורד.

שם הקבוצה פורסם ברבים ע"י הנערות בטקס שהיה מיועד לכל הילדים ואנשי הצוות.

אנחנו מקוים שעם רמה טיפולית גבוהה כזאת גם הנערות תגענה לאחוזי הצלחה המממוצעים של בית הילדים (כ - 70% חוזרים לחיים נורמטיביים), והן תוכלנה להתגבר על חוויות המאבקים הבידוד והיאוש שהיו מנת חלקן עד כה, ולשפר את איכות חייהן.

 

 

פתיחת שנת הלימודים החדשה

פתחנו את שנת הלימודים בטקס חגיגי שכלל הופעה של כל אחת מהקבוצות, העפת בלונים צבעוניים לשמים וכיבוד עשיר. אנחנו צופים לשנה מוצלחת עם לימודים פוריים, פעילויות חינוכיות והרבה חוויות.

קיימת מסורת בבית הילדים הידועה כ- "תעודת  המילה הטובה". מידי  יום שישי  לפני הגשת הצהרים מתקיים טקס קצר בו תלמיד אחד מכל קבוצה מקבל את "תעודת המילה הטובה".

במשך השבוע המורים של כל יחידה בוחנים את התנהגותם של המועמדים, כולל הקשיים שלהם וביום שישי הם כותבים מילה טובה על התלמיד/ה והללו מוזמנים לקבל את תעודת הכבוד הזו.

ניתן לחוש תמיד בהתרגשות הגדולה לפני שמוכרזים שמות המקבלים. בכל תעודה המורים מתארים את התנהגותו של הילדבדגש על המאמצים וההתקדמות שהפגין.

זהו אמצעי של עידוד ומוטיבציה התורם לחיזוק הבטחון ותחושת הערך העצמי של הילד. במשך השנים צוברים הילדים  תעודות כאלה שנותנות להם תמיכה נפשית. חיבוק אנושי נוסף וחשוב בתהליך
השיקום.

 
 

 

פינת החי הטיפולית החדשה

הטיפול באמצעות בעלי חיים הוא חשוב מאוד אצלנו. בעלי חיים בתור חברים מעשירים את החיים הרגשיים וחברתיים של הילד.

פינת החי החדשה שלנו היא התגשמות חלום שטיפחנו מאז המעבר לקמפוס החדש. והנה, מה שהיה חלום לפני 4 שנים הפך למציאות.

ניסינו ליצור עבור בעלי החיים בפינה, עד כמה שאפשר, סביבה טבעית. ישנה תכניות לבריכה קטנה לעופות מים, כוכים לארנבות, כלובים לצבים, בריכת דגים עם מעגל סגור של מים, דיר לעזים וצימחיה שתתאיםככל הניתן לזו של הטבע.

פינת החי כוללת כיתת לימוד וחדרי טיפול והצוות המקצועי עובד על פי תכנית אישית המותאמת לצרכים של כל ילד וילד.

 

עידכון על "בית קמפר"

בית קמפר המהווה מקום שיקומי לנערים משנת 1973 יעבור בקרוב לבית גדול ומרכזי יותר שאף קרוב ונגיש יותר לתחבורה ציבורית.

הבית עצמו ומיקומו החדש יתרמו ללא ספק לשיקום הנערים המשתלבים בהדרגה במסגרות חברתיות רגילות, כיוון שבתי הספר ומרכזי הפעילות שלהם נמצאים ברחבי העיר.

המקום החדש לא רק מתאים הרבה יותר לצרכינו, אלא גם מאפשר לקלוט יותר חניכים (24) וכך נוכל במשך הזמן לעזור למאות נערים צעירים לתפקד בחברה.

 

בית הילדים במבצע "עמוד ענן"

מתחילת מבצע עמוד ענן בו נורו מאות טילים מרצועת עזה לעבר יישובים מהם הגיעו הילדים אלינו. ראינו איפוא צורך להתייחס למצב המיוחד הזה. פעמיים במהלך המבצע הועברו הילדים למקלטים מרוחקים יותר (גם כשלא היה עלינו איום ישיר ).

רק טיבעי הוא שהמתח המתמשך  יערער עוד יותר את הילדים שבאים אלינו מרקע כל כך קשה. רבים מהם הגיעו בתדירות גבוהה יותר למרפאה והיו זקוקים ליותר התייחסות (מגע, דברי מתיקה וכיוצ"ב.).

חלק מעבודות האמנות והציורים של הילדים משקפים את החרדה והמתח שנחוו. זה בולט מאוד בציורים של קבוצת אילן (גילאי 8-9) שהחליטו לכתוב לחיילים שגויסו למילואים. העברנו את המכתבים לחיילים עוד לפני הפסקת האש:

"חיילים יקרים, אני מקוה שתשמרו על עצמכם ותרגישו טוב, ואני רוצה שלא תמותו. באהבה מקבוצת אילן בבית הילדים."

"חיילים יקרים, אני מאחל לכם כל טוב ושלא תמותו ושיהיה שלום בינכם לבין חמאס. ותודה שאתם שומרים עלינו ואנחנו דואגים שלא תמותו. באהבה רבה מקבוצת אילן בבית הילדים"

"חיילים יקרים, אני מקוה שתחזרו הביתה בשלום ותשמרו עלינו ועליכם, ואני מאוד מאוד אוהב אתכם ורוצה רק דברים טובים בשבילכם. מ.נ."

"חיילים יקרים, אני מקוה שכולכם תצליחו ושאף אחד מכם לא ימות"

הצוות הטיפולי שלנו התמודד עם כל זה, הרחיב את שעות הטיפול ועדין ממשיך לעקוב אחר השפעות המבצע.

בכל מצב, בהווה ובעתיד הצוות המיומן שלנו נמצא כאן, דרוך ומוכן להתמודד עם הפחדים והחרדות של הילדים.