ארועי חודש יוני 2012

 

חגיגת בר-מצוה קבוצתית

צוות בית הילדים משקיע מאמצים מיוחדים כדי להבטיח שהחניכים אשר הגיעו לגיל 13 יזכו לחגיגת בר-מצווה אשר תחרט בזכרונם בדומה לכל ילד אחר במשפחה רגילה.

10 נערים הגיעו השנה לגיל בר-מצוה ועברו מסלול הכשרתי ארוך ומשכיל, לפני שההכנות הגיעו לשיאן בחגיגה המסורתית על כל פרטיה ודקדוקיה, בהשתתפות 120 מוזמנים. העליה לתורה, הביקור המשותף בכותל, רכישת מלבושי החג החדשים ונטילת פרוייקט אישי של מחוייבות כלפי הקהילה, כל אלה הפכו כבר למסורת ייחודית לבית הילדים. זהו פרק המהוה הן עלית מדרגה והן תפנית גמורה במעבר מילדות לבגרות.

רב צעיר ורב-חסד לימד והדריך כל נער בנפרד לאורך תקופת ההכנה: קריאת ההפטרה, הנחת תפילין, טעמי המקרא,  וההבטים האחרים הנטועים עמוק במסורת היהודית בהקשר לארוע בר-המצווה.


 


המורים, המדריכים והעובדים הסוציאליים עבדו עם הנערים במקביל על הדרשה האישית. כל נער התבקש לשקף בדרשה את מהלך חייו עד הלום וציפיותיו לעתיד. מפגש רב-משמעות נערך לפני החגיגה הגדולה, בו הקריא כל ילד את הדרשה שכתב וזכה לעידוד וחיבוק חם מקהל הנוכחים. בתום השלב הזה מתחילה העבודה על סרט וידאו אישי המוקדש לכל נער. המשמעות של שמו, תמונות ילדות, ארועי חיים, תחביבים, מוזיקה אהובה, וכיוצ"ב. והנה מגיע הארוע הגדול . שולחן ארוך פונה אל המוזמנים הרבים ולאורכו יושבים חתני השמחה. לפני כל אחד עוגה אישית מעשה אהבה הנושאת את שמו. נרות דולקים, קישוטים למלוא העין. עיטורי קיר כיד הדמיון הטובה על הילדים והצוות. בהמשך, הקרנת קטעי הוידאו, נאומי ברכה, אינטרמצו מוזיקלי, והופעה של כל ילדי השכבה הצעירה, 26 במספר, לכבוד חבריהם החוגגים. אנשי צוות בית הילדים בהווה ובעבר, כולל כאלה שהיו קשורים באי-מי מהילדים במהלך חייהם, נכחו באולם רחב הידיים. גם ילדים מבתים "נורמטיביים" לא תמיד זוכים לכל כך הרבה באחד הימים המעצבים והחשובים ביותר בחייהם.

 


מחזור סיום - בוגרי בית קמפר

 

 

מילים נוגעות ללב אלה של א. אחד ממסיימי בית קמפר, נאמרו בחודש שעבר במהלך טקס הסיום של שלושה בוגרים היוצאים מחממת המוסד לעולם הגדול.

משפחות, ידידים, נציגי בתי הספר בהם למדו הנערים, מדריכים ומדריכים לשעבר, בוגרים משכבר הימים, צוות הבית וכל החניכים התייצבו כדי ללוות את הבוגרים בדרכם החדשה ולאחל להם הצלחה מלאה וסיפוק בכל אשר יבחרו.

הדברים שהושמעו ע"י כל אחד מהשלושה וע"י חונכיהם היו מרגשים במיוחד. אחריהם דברו ההורים תוך הבעת דברי תודה עמוקים למוסד ועובדיו. עמית לשעבר המשרת כיום בצה"ל הרעיף דברי עידוד על היוצאים והנשארים, והאחרונים הללו הקריאו דברים משלהם.

עוגת סיום המחזור המרהיבה נתנה את הטון לכיבוד העשיר והמגוון. מה לא ייעשה למען אלה שעברו דרך כה ארוכה ועדיין החיים לפניהם. אלא שמכאן ואילך עליהם לנווט בכוחות עצמם. הרבה הרבה איחולים מעומק הלב מלווים אותם. 

 

 

ארוע תמיכה בבית-הילדים - נווה אילן

יום שישי ה- 8 ליוני היה חגיגי במיוחד בבית התרבות של נווה אילן. קבוצת ידידי בית הילדים  מהיישוב ערכה ארוע התרמה מרשים למען המוסד, המתעתד לפתוח בקרוב יחידת מיוחדת לבנות במצוקה. חברי נווה אילן התבקשו לתרום איש איש כפי יכולתו, כלים, בגדים, מאפי בית, ו"מציאות" למיניהן לטובת הארוע.

הקהל המגוון נענה לאתגר והאולם היה מלא וגדוש מפה לפה במשך רוב שעות היום. מלון נווה אילן מיהר כרגיל לשלוח ממטעמיו המעודנים ביד רחבה. כנ"ל מסעדת "אמא" שהמנות שלה, המתובלות באלפי ניחוחות, היו להיטים של ממש. ויעמוד על הברכה גם טל בק שתרם בגדים אופנתיים והאמן רוני ארמוזה בעל הופעת הבוקר מן המערב, אשר תרם אחוזים ממכירת כלי הקרמיקה היצירתיים שלו.

חניכי בית הילדים לא טמנו ידם בצלחת. שולחנות מיוחדים הציגו עבודות יד שלא היו מביישות חנות אופנתית בעיר הגדולה.

השורה התחתונה: עשרת אלפים שקלים חדשים טבין ותקילין, סכום לא מבוטל כלל ועיקר, נאספו  למען הפרוייקט החדש העתיד לענות במעט על חוסר משווע בפנימיות לילדות נזקקות.

 

   

 

 חדשות בית הילדים

טיול סוף השנה:

כל אחת משש היחידות בבית הילדים ערכה בחודש יוני "טיול סוף שנה" מסורתי ברחבי הארץ. הבוגרים יצאו למסע מאומץ יותר של יומיים והצעיירם ליום כיף קל יותר.


 

שבוע כושר גופני:

המודעות לכושר הגופני בבית הילדים מצאה ביטוייה בשבוע מיוחד שכלל הרבה מעבר לארועי ספורט: למשל בישול מאכלי בריאות או חוג לריקודים. סיום השבוע הפגיש את המורים מול התלמידים בשורה של תחרויות אשר גרמו לצדדים להזיע לא מעט. אך כרגיל, עם המאמץ באה ההנאה לצד הרבה הרבה סיפוק.

 

שבוע הספר העברי:

עוד נושא שזכה להתמקדות מיוחדת במהלך שבוע רצוף נסוב סביב הספר העברי. שפע רעיונות הביאו לידי ביטוי את ההבטים השונים הקשורים בהוצאת ספרים לאור: כתיבת סיפורת קצרה, איורים, תשבצוניםף משחקי מילים וביטויים, ואפילו תיאטרון בובות שהעלה מחזה קצר אשר נכתב כולו ע"י התלמידים עצמם.

אכן, שפע של מחשבה מקורית וכושר מחשבה, שהמכנה המשותף שלהם מוביל לתכלית אחת: לעודד את הילדים לקרוא יותר, ולחבב עליהם את הספר העברי.