ארועי חודש מרץ - אפריל 2012


חגיגת פורים

חג הפורים מעצם טבעו נותן דרור ליצירתיות, לאילתור ולמעוף של החוגגים אותו. שעות על גבי שעות הקדישו הילדים לעיבוד התכנים של הקרניבל המתוכנן, ארגון התפאורה, התקנת התאורה והתאמת התלבושות. במקביל הגיעו משלוחי מנות מרגשים מידידי בית הילדים בנוה אילן ובחברת אינטל.

ביום שלפני הארוע הפך הקמפוס כלו ליריד תחפושות ואיפור. הקבוצות עסקו גם בקישוט בניני המגורים כדי להשרות אוירת חג גם במעונות בהתאם לנושאים אשר נבחרו עבור כל קבוצה, חלקם לקוחים מסדרות הטלביזיה כגון "דה וויס". לשעה קצרה החליפו המגורים מראה והתהדרו במחלצות חדשות כיד הדמיון הטובה על הילדים.

לבסוף הגיע הרגע הגדול בו עמדו כולם בשיירה ארוכה כשכל אחד בודק את התחפושת של רעהו לצורך תוספות ותיקונים אחרונים. ואז החל הפסטיבל על הביתנים הרבים שלו, ההופעות, הפרסים, הכיבוד העשיר והשמחה הרבה השורה במרחב הקמפוס כולו 

חדשות מבית קמפר

 

הבית, המשמש מעון לנערים בוגרים הסובלים מבעיות רגשיות וזקוקים להשגחה, עובר למשכנו החדש. חלק מהנערים הם בוגרי בית הילדים אשר נקבע כי עליהם להמשיך בטיפול פנימייתי בטרם יחזרו למסגרות הקהילתיות הנורמטיביות. עם זאת כמעט כולם מצליחים בסופו של דבר, בהגיעם לגיל 18 להיקלט בצבא ולהשתלב בהצלחה בחברה האזרחית.

המבנה החדש נמצא בשכונת קרית היובל בירושלים, אזור יותר מרכזי מקודמו המאפשר חופש תנועה נוח יותר לבתי הספר ולפעילויות האחרות. חשובה עוד יותר היא העובדה שהבית רחב הידיים יאפשר קליטה של 8 נערים נוספים על ה- 14 הנוכחיים.

וחדשה מרעישה למדי נוספת: נערי הבית עומדים לזכות בהזדמנות חייהם ולצאת בפעם הראשונה לחו"ל. הקבוצה הוזמנה ע"י הקהילה היהודית של מרסיי (צרפת), וקשה לתאר את ההתרגשות הכללית. עבור כמעט כולם זו נסיעת הבכורה מחוץ לגבולות ישראל. התכנית בצרפת כוללת ביקורים באתרי תיירות, פעילויות שטח, הפלגה לאחד האיים בסביבה, משחק כדורגל וארוח בבתיהם של חברי הקהילה לארוחת ערב שבת. כולנו תקווה כי הביקור יהיה לא רק חוויה מעשירה ומרתקת אלא גם תחילתה של ידידות מתמשכת עם הקהילה היהודית החמה של מרסיי.

פסח בבית הילדים

 

חג החירות יוצר אווירה אמיתית של שינוי בקרב החניכים. החופשה הארוכה והנסיעה הביתה יוצרים תפנית בשגרת היומיום. בטרם יציאה חוגגים הילדים את הסדר המסורתי של המוסד. לבשו לבן התכנסו כולם בחדר האוכל הגדול המקושט ביצירות אמנות – עבודת ידם של הילדים - על נושאי החג. אלה שקבלו קטעי קריאה מתוך ההגדה עברו חזרות ממושכות והמקהלה הוכיחה עצמה במיטבה. שפע המזון הטעים וסממני החג על השולחן העניקו גוון של אוטנטיות למעמד החגיגי הזה שקיבל צביון ייחודי שהוא כבר בעל מסורת ארוכה למדי בבית הילדים. היה זה ארוע פרידה מרנין-לב ערב היציאה לחיק המשפחות.

עם זאת, לא כל הילדים בורכו במשפחות המסוגלות לקבלם במהלך החג. לקבוצה גדולה למדי פשוט אין לאן ללכת. על הילדים הללו שורה עצבות מיוחדת שעה שעמיתיהם המאושרים יותר עורכים את ההכנות האחרונות ליציאה. למותר לציין כי כל צוות בית הילדים יוצא מדרכו כדי לדאוג לאלטרנטיבה הולמת לנעדרי המשפחה הללו, אשר במרוצת העשור האחרון הולך מספרם וגדל. בחיפוש המתמיד אחר הענקת חום ואהבה לנשארים מאחור תצויין גם השנה כבשנים קודמות משפחת אולסוונג היקרה אשר הזמינה את הקבוצה ליום שדה בחווה האקולוגית על שם בנם אלון במודיעין. היום החל במסע אופניים מהנה, המשיך בלימוד והדגמה של "בישול שדה" על מתקני שטח מיוחדים והסתיים במסע רגלי אל מערה נסתרת באזור. כולם שבו עם ערב לבית הילדים עם שרירים כואבים והרבה סיפוק.

למחרת הוזמנו הילדים ע"י מלון נווה אילן ליום של כיף אשר גם הוא הפך למסורת מרגשת. כאורחים VIP הם זכו להשתמש בחופשיות בכל המתקנים של המלון, כולל ארוחת צהרים "מהסרטים" אשר הוכנה במיוחד עבורם. התפריט החד פעמי כלל את כל המאכלים האהובים ביותר על הילדים כפי שהם עצמם בחרו בשנים קודמות. צוות המלון יודע באורח מעורר השתאות ומכמיר לב כיצד להעניק לאורחיו הצעירים את החיבוק האוהב לו הם כל כך זקוקים דוקא בשבוע הקשה הזה עבורם.

 

ימי הזיכרון בבית הילדים


סוף חודש אפריל מביא עמו את שני ימי הזיכרון הלאומיים: לשואה והגבורה ולחללי מלחמות ישראל. קבוצות הבוגרים בבית הילדים הכינו תוכניות לשני ארועים אלה שהיו הן מרגשות והן מלאות תובנות מקוריות.
סיפורה של אנה פרנק עמד במרכז ארועי יום השואה. תמונות וקטעים מיומניה הוצגו בפני הנוכחים המרותקים למופע. השקט שאפף את שירת המקהלה, מלודיות הרקע הנפלאות והטקסטים העצובים הכניסו את הילדים לאוירת האובדן, השמד, החורבן והחידלון של השואה.

יום הזיכרון נחגג שבוע לאחר מכן. ב- 11:00 בדיוק עמדו הכל בחולצות לבנות ממתינים לצפירת הסירנות ועמן שתי דקות ארוכות של דומיה. הורדת הדגל לחצי התורן והדלקת לפיד הזיכרון סימנו את תחילת הטקס המרשים שהגיע לנקודה מרגשת במיוחד כשתלמידי יחידה 6 צעדו עם זר הזיכרון הגדול של בית הילדים לעבר האבוקה והניחוהו לרגליה, ציון מוחשי להיות הנופלים אשר ציוו לנו את החיים כאן שוכנים בליבנו וחרוטים בזכרוננו. כמה נחת רוו המדריכים, המורים וכלל הסגל מהצורה המכובדת והיפה, מההזדהות הבולטת ומהיצירתיות הרבה בהם בחרו הילדים לציין את שני הארועים המרכזיים האלה.

 
סרט מלא מאת ילדי החוג לקולנוע


משתתפי חוג הקולנוע של בית הילדים עמלו ארוכות כדי לסיים את הסרט הראשון שלהם. הסרט כולו הוא פרי יצירתם העצמית. החל מכתיבת התסריט, התכנון, השחקנים, הבימוי, הלוגיסטיקה והעריכה. כחלק מהפרוייקט הורשו הילדים לבקר באולפנים ובחדר החדשות של ערוץ 10 והשדרן הפופולרי עודד בן-עמי הסכים לשחק את עצמו בסרט. לקראת סיום ההתרגשות רבה. סרט של ממש. יצירה מקורית מסדנת היוצר של בית הילדים.

 

אינטל עושה זאת שוב

 

כשהם רק הופיעו במשעולי הקמפוס מייד נשמעו קריאות הילדים: "ידידינו מאינטל כאן. היום צובעים". הייתה זו הפעם השניה שקבוצת החלוץ של עובדי אינטל מגיעה ליום של נתינה מלאה לילדים. למתנדבים הצטרפו הפעם הילדים הקטנים בחדווה ובהמולה האופיניים, ככשהם עושים כמיטב יכולתם לעזור בצביעת הכיתות בהן הם לומדים. כמה מקסימים נראו הזאטוטים הללו בכיסויי הפלסטיק הכחולים על ידיהם רגליהם וראשיהם! המלאכה, עם זאת, נלקחה ברצינות גמורה, תוך הפגנת מאמץ להספיק ככל האפשר בשעות הספורות שהוקדשו לכך.
קשה לאמוד ועוד יותר להסביר, את הערך המוסף המורלי והתרפאוטי להם זוכים הילדים בהזדמנויות אלה, ולקשר האנושי החם שהם חשים כלפי חבריהם "הגדולים" מאינטל. לבית הילדים חוב שלא ניתן לפרוע אותו בדרכים הרגילות לחברה המיוחדת הזו לראשיה ולעובדיה שופעי האנושיות וטוב הלב.