חורף 2014-2015 ב"הרי ירושלים"

 

טו בשבט בבית הילדים

ט''ו בשבט חג לאילנות מסמל את בוא האביב. בישראל נהוג לנטוע עצים ולאכול פירות יבשים ואגוזים שגדלים בארץ וגם לקיים "סדר" טו בשבט.
כאן ב"הרי ירושלים" יש לנו את המסורת שלנו. הילדים מקבלים את התעודה הראשונה של השנה. כל תעודה היא מאוד אישית וכוללת הערכות על ההישגים של כל ילד, על התנהגותו ועל המצופה ממנו/ה בעתיד. מקיימים טקס שבו מעדכנים את "טבלת הגדילה". משתתף נציג אחד מכל 7 הקבוצות.
השנה הילדים הכינו צמחים מטפסים שיוסיפו יופי לקמפוס, כל קבוצה הכינה צמחים כאלה עם פרח אחר ועם שלט עליו נכתב את שם הקבוצה שהכינה אותו. את המטפסים הניחו לאורך הגשר המחבר את בנין בית הספר עם בנין ההנהלה.

 

עיתון הבית של בית הילדים

אחת המסורות של ט''ו בשבט היא הופעת עיתון בית הילדים. הילדים כותבים ועורכים את העיתון שלהם שלוש פעמים בשנה. ישנן בו כתבות על שיעורים, טיולים, חוגים, על תחומי העניין שלהם כמו למשל ספורט ומוזיקה. וישנם בעיתון גםשירים שהם כתבו ואפילו בדיחות וכיוצ''ב.
בוועדת העיתון משתתפים שלושה תלמידים ושני מורים. הם עובדים יחד בתכנון ועריכת העיתון. כל קבוצה מקבלת עותק. להלן קטעים מהגחיון הנוכחי :
ג. (קבוצת אלה): לעבוד בעיתון זה ממש כיף.כי אני יכול לכתוב כתבות,לתקן כתבות של ילדים אחרים וגם לשמוע מוזיקה במקביל ולפעמים אתה יכול גם לשחק .עוד מעט יגיע ט"ו בשבט ואנחנו נוציא את העיתון לאור. בר מצוה ב (חטיבת בנים): בעוד ארבעה חודשים ושלושה ימים יש לי בר מצווה. חוגגים לי פה בפנימייה וגם בבית. אני מאוד מתרגש מהאירוע ומהמתנות וגם ממי שבא. אני מקווה שיהיה טוב ואני מאחל לי בהצלחה. אני ואימא צריכים לקבוע תאריך למסיבה ולחלק הזמנות אני רוצה להזמין כמה ילדים מהפנימייה שחשובים לי וגם אנשי צוות . אני מאוד מקווה שהאנשים שהזמנתי יוכלו להגיע לבר המצווה ולחלוק איתי את השמחה והכיף.! חופשת חנוכה א (קבוצת אילן): את חופשת החנוכה העברתי בחלק מהזמן עם חברים וחלק מהזמן עם המשפחה שלי. כשהייתי עם המשפחה, ביליתי עם דודים שלי ואחיות שלי. אכלנו סופגניות, פיצה, שתינו קולה. וכשהייתי עם החברים שלי, שחקתי בכדור ושמענו מוזיקה וכו'. היה לי כיף בחופשה והיה חבל לי שהיא הסתיימה. בסוף, הייתי צריך לחזור לפנימייה למרות כל הכיף.


 

מבט על בית הספר לחנוך מיוחד שלנו

בקמפוס בית הילדים חומרת הפגיעה הפסיכולוגיות אצל הילדים שלנו אינה מאפשרת להם ללכת לבית ספר רגיל בקהילה. כל הילדים לומדים בבית ספר לחינוך מיוחד בקמפוס עצמו, שבו מטפלים בצרכים המיוחדים שלהם. המורים של כל קבוצה נמצאים בקשר הדוק עם המטפלים, עם העובד הסוציאלי ועם הפסיכולוג. הקומוניקציה בין כולם חיונית לפילוסופיה שלנו המשלבת תרפיה אינדיבידואלית בטיפול בכל בילד.
לכל קבוצה של 15 ילדים יש 3 מורים שהוכשרו ללמד במסגרת החינוך המיוחד. המורים נשארים ומלווים את הקבוצה לאורך כל התקופה בה הם לומדים בבית הספר (4 שנים). זה נותן לילדים יציבות, בטחון וקשר, הנחוצים להם כל-כך. בנוסף נמצאת בכל קבוצה סייעת לעזרה.
עם מספר כה גדול של מורים בכל קבוצה הילדים מקבלים תשומת לב אישית שהיא מאוד קריטית. יש להם מרחב לימוד גדול שבו המורה יכול לעבוד עם כל הכיתה וגם לחלק אותם לקבוצות קטנות.
תכנית הלימודים מותאמת ומאושרת על ידי תכנית-האב של החינוך המיוחד. בנוסף לתכנית הלימודים יש תכנית טיפולית אישית שמלווה אותה וכוללת (לפי הצרכים האישיים של כל ילד) אומנות, מוזיקה, טיפול באמצעות בעלי חיים, תיאטרון בובות ועוד.
כחלק מהמאמצים שלנו להרחבת המודעות לאיכות הסביבה, בית הספר יזם תכניות רבות לאורך השנים כמו למשל איסוף מי גשמים. הילדים בנו מערכת השקיה מיוחדת המנצלת את מי הגשמים להשקות את השיחים המפוזרים בקמפוס.
באביב האחרון נפתח המרכז החדש שלנו למחזור בטקס מיוחד בו צפו כל ילדי בית הספר. בעזרת אנשי התחזוקה שלנו ארגנו הילדים מקום למחזור בקבוקים, פחיות, נייר וסוללות. אנחנו מאוד גאים בכך שמשרד החינוך הכיר בבית הספר שלנו כ"בית ספר ירוק".
אנחנו משקיעים מאמץ מתמשך ומרוכז בהכשרת המורים. מרכז הפדגוגי מספק עזרים וכלים ללמידה, וכן ספרים תיאורטיים ושיטות טיפול. המרכז הפדגוגי הפך למודל חיקוי מצד בתי ספר נוספים לחינוך מיוחד.

 

חגיגת בר מצוה מיוחדת מאוד

בכל שנה ילדות וילדים חוגגים את הבת/בר מצווה שלהם. בית הילדים מכין אותם ומספק את כל מה שנחוץ. הם מחכים לתורם בקוצר רוח. הפרוייקט כולל הכנה לקריאת הפרשה בבית הכנסת, בגדים חדשים וסעודה חגיגית.
השנה חוגגים 15 בנים ו – 5 בנות. וכדי להכיל את החוגגים נערכות 3 חגיגות. 2 לבנים ו – 1 לבנות. בחגיגות כל ילדה או ילד מקבלים עוגה אישית. בעבודה קשה ועוזרים מוכשרים העוגות היו באמת מיוחדות.
כל אחד קבל עוגה שמתאימה לו אישית. זוהי הזדמנות להודות לצוות המטבח הנהדר במלון נווה אילן על הארוחה הנפלאה שהכינו לכבוד החוגגים ובני משפחתם.

 

יום הורים במעון "בית קמפר"

המוסד שם לו למטרה לשלב את משפחתו של כל ילד בתוכנית הטיפולית ורואה בתהליך זה חלק בלתי-נפרד מהשיטה הטיפולית. המוסד אינו תחליף שלם למשפחה וללא שיתוף פעולה מצד ההורים קשה יהיה לקדם ולעזור לילד בפתרון בעיותיו ובעיותיהם.
בתפיסתנו חשובה העבודה והטיפול בהורים לשינוי גישה ותפקוד כמשפחה. אוכלוסיית היעד של המוסד כוללת לכן גם את משפחות הילדים.
יום ההורים, מתקיים פעמיים בשנה במעון "בית קמפר", והוא חיוני לבניית האמון בין כל מי שמעורב בשיקום ובטיפול בילד המסויים. יום ההורים בנוי ומתוכנן בצורה שמאפשרת לעסוק בנושאים שמדאיגים ומעסיקים את ההורים, הצוות והילדים.
הם מתקיימים פעמיים בשנה ומאמצים רבים מושקעים בתכנון כדי לעזור גם לילדים וגם להורים לעבור בהצלחה את היום המורכב הזה.

 

מבט מקרוב על המתנדבים

תודה  למשפחת סטולר  ול – BAYER CARES FOUNDATION  שתומכת בפרויקטים בהם פנסיונרים ועובדי החברה מתנדבים לשפר את התנאים בקהילות שקרובות לאתרי החברה בכל העולם.
תודה לריקי סטולר  מ – BAYER  ישראל על גיוס המימון לתכנית תרפיה באמצעות אילוף כלבים לקבוצת אילן. כחלק מהתמיכה ריקי ומשפחתה מתנדבים בפנימייה. הם אף צבעו את החדר בו מתבצעת התכנית.
תודה לך משפחת סטולר היקרה על האכפתיות, הנדיבות והעזרה מכל הלב.