ארועי חודש יוני ''בהרי ירושלים''


חגיגת הבת מצווה בבית הילדים

מספר הנערות בסיכון בישראל עולה כל הזמן. יותר ויותר נערות גדלות במשפחות שאינן מתפקדות והנערות סובלות מהתעללות פיזית או מינית ומהזנחה. לפני כשנתיים בעידוד משרד הרווחה הרחבנו את התכנית הפנימיה שלנו כך שתכלול ילדות בנות 11-14. יחידת הבנות כוללת כ – 12 בנות ויש בה עבודה טיפולית המתייחסת לצרכים של כל ילדה. אנחנו מעודדים אותן לשינויים חיוביים בחייהן.

התכנית שלנו בקבוצת הבנות כוללת את חגיגות הבת מצווה בבית הילדים. ההכנות לבת המצווה הן מאוד מרגשות בחיי הבנות והן כוללות הכנת נאום, בגדים חדשים וציפייה רבה ליום בו גם המשפחה תחגוג את הבת מצווה יחד איתן. לצערנו לרוב הבנות בבית הילדים אין משפחות המסוגלות לתכנן את האירוע המרגש הזה. לכן תקופה זו מהולה גם בעצב. שלוש בנות חגגו בחודש שעבר את הבת מצווה. שתיים מהן נמצאות בפרוייקט שלנו של 365 יום. היינו, אין להן מקום אליו הן יכולות לצאת בחופשות ובחגים כשאר הילדים. בשל כך, לצד כל השמחה היה גם החשש שלא יגיע שום נציג של המשפחה.

אנשי הצוות השקיעו המון אהבה, מחשבה ומאמצים כדי לתת ליצור חוויה בלתי נשכחת. חודש לפני החגיגות, הבנות יצאו לטיול של יום, וגם השתתפו בפרויקט בת מצווה קהילתי. ביום המסיבה, כל אחת קיבלה בגדים ומתנות והן נסעו בליווי המדריכה למספרה שהתנדבה לסייע לנו, ואחר כך לבילוי עם המדריכה. המסיבה הייתה מאוד מוצלחת חדר האוכל היה מקושט כולו בפרחים ובתחרה וכל חברי הצוות – כולל מדריכים משנים קודמות, באו לחגוג ולפצות באיזשהו אופן על חסרונם של בני משפחה. הייתה ארוחה חגיגית משובחת ונאומים נוגעי-לב, כל בת קבלה עוגה שהיא הזמינה. הבנותהאחרות ביחידה הכינו עבור בנות-המצווה מופע מיוחד.

זאת הייתה חגיגה נפלאה ואבן דרך חינוכית משמעותית.

 

מבט  על ידידי  ''הרי ירושלים'' בישראל

א. ידידי הרי ירושלים מ - נוה אילן אירחו בחודש שעבר את היריד הקהילתי השנתי. וכמו בשנים קודמות נתרמו כל ההכנסות בנדיבות ל''הרי-ירושלים''. היריד כלל עוגות תוצרת בית, בגדים, מכשירי כתיבה, עבודות קרמיקה ובנוסף התקיים דוכן של הילדים שלנו בו מכרו תכשיטים, סבונים, תמונות, מסגרות ועוד חפצים מעשה ידיהם להתפאר. לשמחת המארגנים הנפלאים ולשמחתנו כי רבה, כמעט הכל נמכר.


ב.
גם השנה נהנו הילדים  ממסע ג'יפים בהרי יהודה הודות לאירגון "מסייעת 4X4 " , ומתנדביו הנאמנים. הם מארגנים מסעות בג'יפים ללא תשלום לילדים בעלי צרכים מיוחדים.

כבר ב – 8:00 בבוקר חיכו הילדים בהתרגשות רבה לג'יפים שהגיעו לקמפוס שלנו. לרוב הילדים אצלנו עוד לא הייתה הזדמנות להתנסות ולהנות מפעילויות מגוונות כאלו. המסע בג'יפ השאיר רושם חזק אשר הכל דיברו עליו רבות, ועוד ידברו בו כהנה וכהנה במשך שבועות.

כל זה התאפשר הודות לנדיבות הארגון "מסייעת 4X4 ''.
מבט על ידידי ''הרי ירושלים'' בצרפת

1)     מפגש עלומים - O.S.E  [ארגון יהודי בינ''ל הדואג לרווחת הילד ומסייע, בין הייתר, לבית הילדים]

ב- 8 באפריל 2014 התקיים ב "בית הילדים" מפגש לרגל חגיגת עשרים שנה לעמותת "עלומים" (ארגון הילדים שהוסתרו בצרפת בזמן השואה) ומאה שנה לארגון O.S.E. . המפגש איפשר לחברים רבים של עמותת "עלומים" לסגור מעגל. רוב המשתתפים במפגש היו ותיקי ארגון O.S.E. . לכמה רגעים נפגשו מחדש עם הילדות שלהם ועם כמה רגעים של אושר, אם כי כפי שכתבה ואמרה הגברת קטי חזן, ההיסטוריונית של ארגון , O.S.E"הם היו צוחקים ביום ובוכים בלילה". למקום שבו התקיים המפגש יש משמעות סימבולית. מוסד "בית הילדים, הרי ירושלים" נבנה במקום שבו הייתה בעבר פנימייה טיפולית אשר שימשה כביתם הראשון של "ילדי טהרן" בארץ. הדברים שאמר ז'רר פולבר, מנהל המוסד בנדון, נגעו לליבם של המשתתפים. כיבדו את האירוע בנוכחותם גם הקונסול הראשי של צרפת בתל אביב, מנהיגי ארגון O.S.E. ומאה וחמישים חברי "עלומים".

 

2)    גן פרז'ייה  [PRAGIER]

ב- 7 במאי 2014 התקיימה פתיחתו החגיגית של "גן פרז'ייה" כהוקרת תודה לסימון וריימונד פרז'ייה , חברים נאמנים של "בית הילדים".

באירוע נכחו כמה חברי הצוות הניהולי של המוסד דוברי צרפתית וגם כמה מחברי הועד האדמיניסטרטיבי .

ז'רר פולבר, מנהל המוסד, הביע בפני סימון וריימונד את תודתו על התמיכה והאמון שלהם בצוות המקצועי של המוסד ועל העזרה הכלכלית המשמעותית שהם נותנים מזה שנים בנדיבות ובעקביות. בזכות תרומתם יכול המוסד להמשיך להעניק לילדים את הטיפול הפסיכולוגי והחברתי ברמה הגבוהה ביותר.


 

תכנית הקייטנה ב- "הרי ירושלים"

הפנימייה הטיפולית שלנו פתוחה לילדים בסיכון שנמצאים אצלנו – 365 יום בשנה. לרבים מהילדים שנמצאים בבית הילדים (כ – 100 ולפעמים יותר) החופשות והחגים אינם שמחים כמו בקרב ילדים אחרים. חלקם צריכים להתמודד עם משפחות שלא מתפקדות, וקיים חשש רציני מחשיפה חוזרת לסביבה מזיקה.

הצוות המקצועי שלנו צריך לעבוד קשה כפליים כדי לייצב את מצב הילדים כשהם חוזרים מהחופשה לפנימייה. בית הילדים ניסה תמיד לקצר עד כמה שניתן את החופשות בבית, כדי להתמודד עם הבעיה המורכבת הזאת. בית הספר שלנו מארגן תכנית לימודים מיוחדת לקיץ בחודש יולי, ואח"כ באוגוסט ישנם שבועיים של קייטנה.

אנחנו משקיעים מחשבה ומאמץ רב כדי שהילדים יהנו בקייטנה וירגישו שגם להם מגיע חופש מהנה. בקמפוס יש מגוון של פעילויות: סדנת מחשבים, דרמה, סיפור סיפורים, ריקוד, סרטים, קריאה וכתיבה. יש גם כדורגל, כדור-סל, כדור-עף, קפיצה בחבל ועוד משחקים רבים. יש גם ימי בילוי מחוץ לפנימייה בהם לוקחים את הילדים לבריכת שחיה, פארק מים, ארועי ספורט, שמורות טבע ומוזאונים.

 

          אמונתנו העמוקה היא כי לכל ילד מגיע להנות מחופשת קיץ פעילה ומעניינת,
          אבל אין באפשרותנו לעשות זאת לבד ללא תמיכה מידידנו. נשמח ונודה על
          כל תרומה (פטורה ממס), שתינתן לנו כדי לתמוך בתכנית הקייטנה. תרומתכם
          תעזור בצורה משמעותית לשיקומם של ילדינו , ילדי כולנו, ב"הרי ירושלים".