ארועי מרץ - מאי ב''הרי ירושלים'' - חגים וימי זכרון


פורים

פורים "בהרי ירושלים" נמשך כמה ימים. ערב החגיגות מגיע משלוח מנות מיוחד של ממתקים וקישוטים מתומכים נדיבים, ונשמעים ברקע שירי פורים אהובים.
תודה למועצת התלמידים של בית ספר "אלון" על הפינוקים שהרעיפו עלינו, ולעובדי בנק ישראל שביקרו והביאו מתנות לנערי "בית קמפר".
החגיגות עצמן התחילו בתהלוכת תחפושות שאפשרה לכל ילד להראות את התחפושת שלו. עוד לפני פורים החניכים נעזרו בחברי צוות ביגוד והלבשה הנאמנים שהשקיעו שבועות בהכנת התלבושות לפי בקשתו וחלומו של כל ילד. השנה התחפושות כללו את המתמודדים של X פקטור ואת שחקני הכדורגל המפורסמי בעולם. אחרי התהלוכה כולם הגיעו לחדר האוכל המקושט בקישוטים צבעוניים ובתמונות הקשורות להצגת הפורים. הילדים ריגשו אותנו עם כשרונות השירה, הריקוד והדרמה. כל קבוצה הופיעה במערכונים שהכינה בעזרת המדריכים והשיא הגיע כשהחלו החיקויים המשעשעים שהשחקנים עשו של המדריכים והמורים שלהם. זה הכניס את כולנו למצב רוח "פורימי".
לאחר מכן הגיע זמן היריד עם דוכני באולינג, קליעה למטרה, חישוקים וכמובן – הרבה אוזני המן והמון דברי מתיקה. לבסוף כל קבוצה הגיעה לביתן שלה אשר הפך לעולם דמיוני סביב נושא מסויים – פרי היצירתיות והדמיון הפורה של הילדים. ביתן אחד הפך למערה של אלדין, ביתן אחר לארץ הסרטים ועוד. כולם הראו לחבריהם את יצירתם והתנסו בעולמות של הקבוצות האחרות.
בסיום החגיגות נסעו הילדים הביתה לבלות את החג עם משפחותיהם למעט ''קבוצת חופשה'' המונה כ – 25 ילדים שמצבם המשפחתי הקשה אינו מאפשר להם לחזור הביתה. אנשי הצוות הנאמנים עשו הכל כדי להפוך את החופשה לחוויה מיוחדת עבור קבוצה זו, ועזרו להם בכך שתי חבורות של מבקרים: האחת  מחנכים שהגיעו  ממרכזים קהילתיים יהודים בארה"ב ומצאו זמן בסדר היום העמוס שלהם לבקר ולראות מה אנחנו עושים במקום. הם פגשו את הילדים וחילקו ביניהם מישלוח מנות נדיב כדי להעניק להם הרגשה שיש אנשים שאיכפת להם ושחושבים עליהם. גם קבוצת החברים הנאמנה שלנו מ אינטל המגיעים אלינו באופן קבוע, באו עם עם שפע מתנות ושפע פעילויות (כל זה בהתנדבות). הביקור של האנשים המוכרים והיקרים הללו, שימח מאוד את הילדים שנשארו.

 

 

 

פסח בבית הילדים

מעבר להיותו חג יהודי מרכזי אותו חוגגים ברחבי העולם לזכר יציאת מצרים והיציאה מעבדות לחירות (כאשר בליל הסדר משפחות, חברים, קהילות וגם זרים מקדישים זמן לחשוב ולהעמיק ברעיון החופש והחרות), לפסח היה תמיד  הד ומשמעות מיוחדת בבית הילדים. זאת בשל ההסטוריה של הבית אשר החל את דרכו ב – 1943 כמקלט ל ''ילדי טהרן'' שנמלטו מן השואה  דרך אירן והודו לפלסטינה. למרות שהסדר שלנו בבית הילדים איננו ארוך כמו סדר מסורתי, הרעיונות החשובים נכללים בו הייטב.
אנשי הצוות והילדים הקריאו פסקאות מההגדה שהוכנה במיוחד והמקהלה הופיעה עם ביצועים נפלאים של שירי הפסח המסורתיים.

 

יום הזיכרון לשואה ויום הזכרון לחללי צה"ל

חגיגות פסח הסתיימו והילדים מתחילים מייד בהכנות לטקסי יום השואה ויום הזיכרון לחללי צה''ל.
השנה, בצורה נוגעת ללב במיוחד, הילדים הציגו ציורים שציירו ילדים בגטאות והקריאו קטעים מהיומנים שלהם שייחלו לחיים שהיו להם בעבר, לפני המלחמה, ותקוותיהם לעתיד. הם למדו על ה

ילדים בגטו – ילדים כמותם שחייהם נקטעו בזדון בלתי נתפס. כמי שחוו קשיים רבים בחייהם הם, הרגישו החניכים חיבור חזק לילדי הגטו וזה בא לידי ביטוי בדרך בה סיפרו את הסיפורים שלהם.

במקביל, אי אפשר היה שלא להתרגש מהכבוד והשקט בו ציינו הילדים את יום הזיכרון לחללי צה"ל ולקורבנות הטרור. כל הילדים והצוות הגיעו לטקס יום הזיכרון לבושים בכחול לבן. הייתה צפירה כמו בכל הארץ, עמדו שתי דקות בדומיה, דגל ישראל הורד לחצי התורן והודלק לפיד לזכר הנופלים. השנה התמקדנו בחללי מלחמת יום הכיפורים. הילדים שרו שירים, הקריאו דברים שכתבו קרובי הנופלים והשמיעו הקלטה של הודעה שהגיעה משדה הקרב. כאשר הטקס התקרב לסופו, הניחו ילדים מכל שבע היחידות  זר

ים ליד הלפיד הבוער. כמו בכל שנה הטקס היה מאוד מרגש ונוגע ללב, תוצאה של עבודה מושקעת ואמפתית הממוקדת ומוקדשת לזכרם של חללי צה"ל שהקריבו נפשם למען נוכל להמשיך ולחיות בארץ הזו.

 

בית ספר "ירוק"

כחלק ממאמצינו להרחיב את החשיבות, הרגישות והמודעות לאקולוגיה ואיכות הסביבה, בית הילדים שלנו כבר כמה שנים יוזם תכניות חינוכיות מיוחדות המוקדשות לנושאים אלה (ואפילו זכה בפרסים!). לימודי אקולוגיה השתלבו אינטגרלית בתוכניות המדע שלנו. המועצה הירוקה של בית הספר עושה פרויקטים במיחזור נייר ובניצול מקורות מן הטבע. משרד החינוך הכיר בבית ספרנו כ ''בית ספר ירוק''.
לפיתוח המודעות לנושאים אלה נדרשים זמן והשקעה. הפרויקט המרכזי בשנה שעברה היה איסוף מי גשמים וניצולם למערכת ההשקיה בכל שטח הקמפוס. באביב השנה חנך בית הספר מרכז מיחזור חדש שהוקם בעזרת איש התחזוקה שלנו, למיחזור בקבוקים, פחים, נייר וסוללות משומשות. "מועצת הירוקה" של בית הספר גאה מאוד בתוצאות המאמצים הללו.

 

הפרוייקט של קבוצת גלבוע

ב "הרי ירושלים" קיימת מסורת בה כל קבוצה שמסיימת את היחידה הצעירה, מכינה משהו כתרומה ומתנה לילדים הצעירים יותר ולאלו שיצטרפו אלינו בעתיד. השנה, הקבוצה המסיימת - קבוצת "גלבוע" - בנתה צריף עץ בחצר, מאחורי ביתני המגורים. זהו מקום בו הילדים יכולים לשחק או לשבת כשהם זקוקים לפינה שקטה לעצמם. הרעיון היה של הילדים עצמם והם השתתפו בכל שלבי הבניה. הרעיון שלהם שהפך למשהו ממשי נתן להם סיפוק רב והרגשה שהם החזירו משהו למקום שנתן להם כ"כ הרבה.