תקופת החנוכה ב- "הרי ירושלים"

 

חנוכה הוא אחד החגים האהובים בבית הילדים. יותר משבוע בלי לימודים, מאכלים טעימים כמו לביבות וסופגניות, והזדמנות עבור חלק מן הילדים לבלות עם משפחותיהם.
כמו בכל שנה הקדישו הקבוצות זמן ומאמץ לבניית החנוכיות שלהן לקראת "תחרות החנוכיות", וכמו בשנים עברו הפרוייקט היה קשור גם הפעם לנושא איכות הסביבה. עם המון יצירתיות מעוף וכושר ביצוע, התוצאות היו מוצלחות למדי. כמה מהן בלטו במיוחד, למשל החנוכיה אותה יצרו הנערות מקבוצת "אלה", עשויה מבקבוקי לק לציפורניים. או החנוכייה החיה של הבנים מקבוצת "כרמל" (חטיבת הביניים) עם ביצוע מקורי של שיר ראפ (rap) מלווה בריקוד.

בחגיגה המסורתית, אחרי בוקר עמוס בתחרויות וחידונים, חזינו בהופעה מרשימה של שירי חנוכה בביצוע מקהלת בית הילדים ולאחר מכן הוצגו כל החנוכיות. הקהל המגוון התרשם מהתכנון המקורי והמתוחכם של החנוכיות ה"ירוקות" ובסופו של יום לא ממש היה חשוב איזו קבוצה זכתה. העיקר שהיה חג נפלא, בו הכל נהנו, פירגנו הדדית, וגם למדו הרבה.

 
   
   
פרוייקטים התנדבותיים "לקבוצת החופשות"

רובנו מבלים את החגים בחיק משפחותינו, אבל עבור חלק מהילדים ב"הרי ירושלים" המצב שונה. כמו בכל חופשת חג כ- 25 מהילדים נשארים בבית הילדים בזמן שכל היתר יוצאים הבייתה. הנשארים הם "קבוצת החופשות" - ילדים שאינם יכולים לחזור הביתה, כי איש אינו מחכה להם, או כי הביקור עלול להזיק להם.

אנשי הצוות עושים מאמצים גדולים וממוקדים כדי להפוך ימי החג האלה למשהו מיוחד גם עבור הנשארים.

עזרה במשימה זו קיבלנו השנה מצוות "מלון נווה אילן", מהמתנדבים הנאמנים שלנו מ- אינטל, ומחברי לשכת "אור" של ארגון בני ברית ישראל.


הילדים בילו אחר צהריים אחד במלון נווה אילן - דבר שכבר הפך למסורת. הם שיחקו במשחקי המחשב, צפו בסרטים בקולנוע המיוחד, קיפצו בהנאה על הטרמפולינות, ולבסוף התקבצו בחברותא כשהגיע הזמן להדליק את נרות החנוכה. יחד עם אורחי המלון הם ברכו, שרו את שירי החג וטעמו 4 סוגי סופגניות.
בית המלון ארח אותם בלב חם ושופע גם לארוחת ערב, והמטבח, כרגיל, הכין את מיטב המאכלים האהובים על הילדים: נקניקיות, שניצלים, המבורגרים ועוד.
לקראת סוף היום נפרדו הילדים מהצוות המסור שאירח אותם עם כל כך הרבה אהבה, וחזרו לקמפוס שלנו עייפים, נרגשים ומלאי סיפוק.

 

 

הקשר עם לשכת "אור" של בני ברית ישראל גם הוא הפך למסורת. הפעם הגיעו חברי הלשכה לבית הילדים והביאו איתם, כרוכים יחדיו, בידור ואוכל. בשבת בבוקר הילדים והאורחים יחד התאספו בחדר האוכל שם חיכתה להם משפחת מוזיקאים שהפעילה את הנוכחים בשירי חנוכה, חידון וסופגניות. הילדים גם נהנו ממשחקי החברה, כמו כיסאות מוסיקליים, ולבסוף קיבלו מהאורחים שקית מתנה אישית דחוסת ממתקים. בסיום הביקור המהנה הודו הילדים לאורחיהם היקרים והביעו תקוה שיהיו בעתיד עוד ימי כיף כאלה.

 

ביום האחרון של חנוכה הגיעו המתנדבים הנאמנים, החביבים והאהובים שלנו מאינטלאלה עבדו ועמלו לצד הילדים בסיוד החדרים שלהם ובבניית פינת החי הטיפולית. התקיים טקס הדלקת נרות מסורתי עם שירי חג וכמובן סופגניות הבלתי נמנעות. הילדים מאוד העריכו, גם הפעם את רוח ההתנדבות של עובדי אינטל, את הדרך בה הם הצליחו להגיע לליבם של חבריהם הצעירים, את הבילוי המשותף ואת המטעמים להם זכו.

אנחנו מודים מעומק הלב, בהערכה אין-קץ לכל מי שעזר והעניק לילדים, בין הייתר, את החוויות שעליהן יכלו לספר לחבריהם, ברי-המזל, שחזרו מן הבית.


מבט על הטיפולים המיוחדים : תרפיה באמצעות סוסים ובאמצעות אילוף כלבים

כחלק מהתפיסה והפילוסופיה ההוליסטית במוסדות "הרי ירושלים", כולל בית קמפר, מתקיימות מגוון תוכניות טיפוליות המשלימות את תכנית הפסיכותרפיה הבסיסית. מדובר בתכניות המכוונות לצרכים הספציפיים של הבנים והבנות הנמצאים אצלנו. הטיפולים האלטרנטיביים מציעים דרכי גישה נוספות העשויות להשפיע על הטיפול.

הטיפול באמצעות בעלי חיים, רכיבה על סוסים ואילוף כלבים, הינו כלי אפקטיבי בעבודה עם הילדים הגדולים יותר שלנו, בעיקר אלה שהתנהגותם לפעמים תוקפנית, וכוללת התפרצויות של זעם, ונטיה להרס. הקשר שהילדים יוצרים עם בעלי החיים מאפשר להם להביע את הכאב והמצוקה בדרך לא מילולית.

מאז שהתחלנו בטיפולים הללו, חלה התקדמות ניכרת אצל חלק גדול מהילדים המשתתפים בהם. הם רכשו מידה של שליטה עצמית, למדו פרק בהתחשבות בזולת ובהדרגה ירדו הן המתח והן התוקפנות בקבוצה כולה. זה גם שיפר את הקומוניקציה עם המדריכים, הוסיף לילדים מוטיבציה והגביר אצלם את הריכוז.

בחנוכה, "ידידי בית הילדים" במושב נווה אילן השיקו קמפיין גיוס אינטרנטי, והצליחו לגייס כספים שיאפשרו להעניק לעוד שתי קבוצות, כולל לקבוצת הבנות, את הטיפול באמצעות אילוף כלבים. תודה לכל מי שתמך במפעל הדרמטי הזה שקשה לתאר במילים את חשיבותו.

 
 תוכנית בר מצווה ועליה לתורה

תוכנית בר/בת המצווה הינה פרויקט חשוב המאפשר לילדים שלנו לחגוג כראוי את הגעתם למצוות והיא מהווה ציון דרך משמעותי וחוויה חיובית ומעצבת המלווה אותם בהמשך חייהם.

פרויקט בר/בת המצווה מתפרס על פני שנת לימודים שלמה. מדי שנה חוגגים בממוצע כ-10 בנים את בר המצווה וכ-4 בנות את בת המצווה. אנו מלווים את ילדי בר/בת המצווה במהלך החדשים שלפני הארוע. בני המצווה לומדים עם רב מיוחד המכין אותם לקראת העלייה לתורה, ובסיום הלימוד הם אכן עולים לתורה בטקס מרגש בבית הכנסת. כאשר מגיע יום זה, כל הקבוצה בבגדים לבנים, מלווה את חתני הארוע במורד הכביש לשכונה הדתית טלז-סטון, שם הם שומעים את חברם מקריא חלק מן הפרשה ומתקיימת שמחה אינטימית בחברותא. בסוף השנה נערכת החגיגה המשותפת הגדולה, בהשתתפות כל ילדי בית הילדים, חברי הצוות והמשפחות.

 
 
 

 

 

התמודדות עם סופת השלג ב - 20/12/13

נוכח אחת מסופות השלג הסוערות ביותר בתולדות המדינה, עמד כושר ההתמודדות של הילדים והצוות בבית הילדים במבחן קשה. השלג שהוא בדרך כלל מקור לשמחה ועליצות, הפך הפעם מהר מאוד לאירוע יותר רציני ואף בעייתי. החשמל נותק ליותר מחמישה ימים! והכבישים לירושלים וממנה נחסמו ומנעו מרוב חברי הצוות להגיע לעבודה. אלה הגרים בקמפוס נאלצו לעבוד סביב השעון כדי לדאוג לכל הדברים הבסיסיים ולוודא שיהיה כמה שפחות לחץ פיזי ונפשי על הילדים הנמצאים באחריותנו ועל משפחותיהם.

במסירות ראויה לכל שבח, תוך התארגנות ועבודת צוות יוצאת מגדר הרגיל הצליחו חברי הסגל הנוכחים להתגבר על ההשלכות והנזקים של סופת השלג הקשה. המצב השפיע מאוד על מצבם הנפשי של חלק מהילדים, אשר התחילו להראות סימני חרדה הולכים וגוברים. הם נצמדו למדריכים והיו זקוקים למגע חם ולדברי מתיקה. הצוות הטיפולי שלנו, ער תמיד לצרכים המיוחדים של הילדים, עדיין מתמודד עם המשבר באמצעות טיפול אינטנסיבי ומגוון אמצעים אלטרנטיביים, אשר יעזרו בסופו של דבר להשאיר את המבחן הקשה הזה מאחורינו

.