תחילת שנת הלימודים ב ''הרי ירושלים''


כבוד שר הרווחה מאיר כהן מבקר בבית הילדים

ב - 27 באוגוסט יום תחילת שנת הלימודים, זכה בית הילדים לביקורו של שר הרווחה מר מאיר כהן ובכירי משרדו.
היה זה ביקורו הראשון של השר בקמפוס שלנו, וכמובן הבחירה שימחה אותנו במיוחד. השר דיבר אל ילדינו
בטקס המסורתי בו השתתפו כל חברי שבע הקבוצות. המקהלה שלנו שרה שירים נפלאים, ועשרות בלונים בכל צבעי הקשת, עם ברכות לשנה החדשה, התעופפו למרומי השמיים.
בתום הטקס סייר השר בביתנים וברחבי הקמפוס. הוא שוחח עם הילדים בכיתותיהם ואפילו מצא זמן לשחק אתם כדורגל שולחני. לאחר מכן התקיימה פגישה עם נציגי הצוותים המקצועיים השונים שלנו (מדריכים, מורים, עובדים סוציאליים ופסיכולוגים), ולבסוף גם עם נציגי ההנהלה וחברי הועד המנהל .
ללא ספק ביקור מועיל, מעניין וחשוב, בגובה העיניים אשר חיזק את ידינו. אנחנו מלאי הערכה לשר שהקרין אמפתיה כנה, חום והרבה אהבה.

 

קיץ בבית הילדים

תכנית בית הילדים מבוססת בין היתר על הצורך להתייחס למצבם המשפחתי המיוחד של כל הילדים אשר בחסותנו. לכן, חופשות הקיץ והחגים שלנו קצרים מהרגיל ואינם תמיד חופפים לחופשות במוסדות אחרים. הילדים יכולים לבקר בבתיהם בסוכות, חנוכה ופסח ובשלושה סופי שבוע נוספים במהלך השנה (מיום חמישי אחה"צ עד יום ראשון בבוקר).
בית הספר שלנו פועל במשך כל חודש יולי ולאחר מכן נערכת קייטנה של שבועיים. במהלך התקופה הנוספת צוות המורים והמדריכים עובד קשה במיוחד כדי למצוא פעילויות מעניינות ומהנות.

 

ביקור ב-"מלון נווה אילן"

הביקורים במלון הנהדר שבנווה אילן, המגלה יחס אבהי ונפלא אל הילדים, כבר הפכו אצלנו למסורת.  גם הקיץ הוזמנו כל הילדים ליומיים של כיף במלון. בשעה 9:30 יציאה לכוון המלון הציורי. כשהגיעו, מצאו הילדים ערסלים, משחקים, מתנפחים על דשא ירוק - והפעם אף חיכתה להם הפתעה מיוחדת, מגלשת מים שכמובן הפכה ללהיט הביקור.
בנוסף, הם הוזמנו ל-"מרכז הילדים" של המלון, ושם שיחקו במשחקי וידאו ומחשבים וצפו בסרט מיוחד בתיאטרון הילדים.
12:30 - הצוות והילדים מתכנסים בחדר האוכל בו מחכים להם שולחנות עמוסי מטעמים מותאמים לחיך הצעיר: נקניקיות, המבורגר,שניצלים. כל אלה מצאו מקומם בשולחנות ההגשה, לא במקום, אלא בנוסף על התפריט העשיר שמוצע לאורחי המלון. הילדים ניגשו עם הצלחות לשולחן ההגשה בסדר מופתי שתמיד מעורר התפעלות בקרב חברי צוות המלון. שיאה של החוויה היו כמובן המנות האחרונות (מבחר מרהיב של פירות, עוגות וגלידה כיד המלך) !
האם צריך לציין כי עבור ילדינו, להיות אורחי בית-מלון כה מפואר זו חוויה מיוחדת במינה? איזה פירגון! איזו נתינה אמיתית. אנחנו מודים מעומק הלב לצוות מלון נווה אילן על היום הבלתי נשכח הזה.

 

נבחרת הנשים מאוסטרליה לתחרויות המכביה מגיעה לביקור

יום בהיר אחד במהלך הקיץ, מצאה נבחרת הנשים האוסטרלית למכביה זמן בסדר היום העמוס שלה,  וחברותיה הגיעו לביקור בקמפוס שלנו. לבושות בתלבושות הלאומיות הציפו הספורטאיות האורחות את הקמפוס בירוק וצהוב זוהרים. חברות הנבחרת לא הסתפקו בביקור. הן תרמו לנו ציוד ספורט רב ואפילו ארגנו משחק כדורגל, האהוב ביותר על הילדים.
איזה כייף אמיתי! תודה, תודה, תודה רבה לנערות המקסימות על החולצות המקסימות, על מכנסי הספורט, על התיקים, וכמובן גם כדורי רגל הוורודים שכבר הפכו לחלק מהנוף שלנו.

 

פעילויות קבוצת חופשה בקיץ

כפי שכבר ציינו בעבר, אנו רואים בעשור האחרון מספר הולך וגדל של ילדים אשר אין באפשרותם לצאת הביתה בזמן החופשות. אם פעם היינו מפעילים צוות מאד מצומצם לטפל ב- 4 או 5 ילדים במצב בעייתי זה, היום, באופן קבוע, אנו מתמודדים עם קבוצה של לפחות 18-25 בנים ובנות, כרבע מילדי הבית.
מאוד חשוב לנו ליצור עבור ילדים אלה סביבה חמה ומחבקת שתוכל לתת להם תמיכה ברגעים הקשים בהם חבריהם יוצאים הביתה למשפחותיהם והם נשארים מאחור.
אנחנו משקיעים הרבה מחשבה, מאמץ ואמצעים כדי לספק להם חוויות מפצות ופעילויות חליפיות מהנות.
הקיץ קיבלנו עזרה מיוחדת ורבת-ערך מ- "לשכת אור" של ארגון בני ברית ישראל, שערכו לילדים הבודדים הללו יום כייף בפארק הירקון בת"א. ההרפתקה החלה בשיט על הירקון ואח"כ אורגנו משחקים וארוחת פיקניק מיוחדת שכללה בין הייתר גם פלאפל ופיצה.
בסוף היום, לפני החזרה הביתה, קיבל כל ילד מתנה חביבה ומחממת לב - תרמיל גב וכובע.
תודה לכם, חברי בני ברית היקרים, אנשים טובים באמצע הדרך, על היום המיוחד והנהדר.

 

 

 

 

 

 

תוכנית עבודת הקיץ לנערי מעון בית קמפר


הנערים החיים במעון "בית קמפר", כמו ילדי "בית הילדים" סובלים מפגיעות נפשיות קשות, המלוות בבעיות התנהגות וקשיי למידה. עקרונות הטיפול במעון זהים לאלה של בית הילדים שלנו:
 טיפול אינטנסיבי ואינדבידואלי באמצעות שיחות ותראפיות שונות.
 מעורבות של הורי הנער בתוכנית הטיפולית (ככל האפשר).
 הימנעות משימוש בתרופות פסיכיאטריות (ככל האפשר).
 תמיכה קבועה בצוות המטפל למניעת שחיקה והבטחת יציבות.
 צוות טיפול גדול, המעניק יחס אישי לכל נער במעון.

בבקרים לומדים הנערים במסגרות שונות אשר הותאמו להם באופן אישי, ובשעות אחר הצהריים והערב הם נמצאים במסגרת המעון בליווי מדריכים בפעילויות חברתיות, בחוגים, בקבוצות טיפוליות ובספורט וכו' .

כחלק מהתוכנית הטיפולית אנו מעודדים אותם לקחת חלק במסגרות נורמטיביות ולהשתלב בפעילויות חברתיות.

חיוני כמובן גם להפגיש את הנערים עם העולם החיצון. לכן, בקיץ לאחר סיום שנת הלימודים הצוות מסדר מקומות עבודה עבור הנערים באתרים מקצועיים מתאימים. במשך ההתנסות בעולם הפתוח, הם מלווים ע"י המדריכים, ודרך עבודות הקיץ הם רוכשים יכולות מקצועיות ומיומנויות חברתיות וכמובן נוסף על אלה מקבלים סיפוק הרב מהשכר שהם מרוויחים במו ידיהם.

 

בוגר בית הילדים – תומר בוהדנה מצטרף לוועד המנהל

תומר בוהדנה הוא החייל (בדרגת רס"ן), שנפצע במלחמת לבנון השנייה, ותמונתו - מסמן V כאשר פונה במצב קשה לבית החולים - התפרסמה בכל כלי התקשורת.
כאשר הגיע כילד לבית הילדים התנהגותו הייתה קיצונית והרסנית. הוא נחשב לאחד הילדים היותר בעיתיים. הוריו נפרדו, חייו היו מפורקים. הוא לא תיקשר עם הסביבה ולא הייתה לו שום מוטיבציה ללמוד. "לא יכולתי להישאר במסגרת רגילה" הוא אמר "הייתי זקוק למקום כזה שופע חום, שבו כל ילד זוכה לתשומת לב אישית, למסגרת שמתאימה את עצמה לילד, זה מה שבאמת מייחד את בית הילדים."
כשהגיע לגיל 14 לאחר 5 שנים בבית הילדים, תומר היה מוכן להשתלב בחזרה בחברה הנורמטיבית. הוא למד בבית ספר תיכון, היה קצין בצבא, והמשיך כאיש חינוך ודמות ציבורית.
באוגוסט השנה רשם תומר תקדים נוסף בחייו: הוא הפך לבוגר הראשון המצטרף לוועד המנהל של עמותת "הרי ירושלים".
הוא מודה שהשהות בבית הילדים שינתה את חייו: "הילדים שמגיעים לכאן מתחילים כנפשות אבודות ועם עזרה מהצוות הנפלא הם משתקמים ומגיעים רחוק" - אמר.