עונת החגים במוסדות "הרי ירושלים"פסח בבית הילדים

ב-"בית", שהחל את דרכו ב - 1943 כמקלט לילדים שנמלטו מזוועות השואה, ליל הסדר לובש תמיד משמעות מיוחדת, זכר מוחשי ליציאת מצרים... הוא אומנם לא ארוך כמו סדר מסורתי, אבל רוב הילכות החג נכללות בו. הצוות והילדים השתתפו הפעם בקריאת ההגדה המיוחדת שהם עצמם הכינו. מקהלת הילדים שרה משירי ההגדה ואפילו אליהו הנביא הגיע לביקור, בדמותה של  -  דליה, הטבחית המסורה שלנו.

גם הבנים של "בית קמפר" חגגו את ליל הסדר במעונם החדש והמשופץ בקרית יובל. היה זה החג הראשון במקום, והוא סימן גם את חזרתם לירושלים לאחר שהות זמנית בקמפוס של בית הילדים.    
המיקום הנוכחי מאפשר לנו לעבוד בנוחיות עם שתי קבוצות קטנות שבכל אחת 13 ילדים, ולהביא במרוצת הזמן לשיקומם של מאות צעירים במצוקה.

 
 


טקס יום השואה 

בית הילדים ציין את היום בטקס  מושקע  ומכובד. הוא הוקדש למחנך, הסופר ורופא הילדים יאנוש קורצ'אק, אשר כידוע, לאחר שניהל שנים רבות את בית היתומים היהודי בוורשה, סירב להיפרד מהילדים בהם טיפל והלך יחד איתם ב- 1942 למחנה ההשמדה טרבלינקה.
בשבועות שקדמו ליום השואה למדו הילדים את סיפור חייו, ואף הקדישו עבודות אמנות מעשה ידיהם לזכרו. באחת מהיחידות שלנו, הכינו הילדים טקס מקורי משלהם, אותו הציגו בפני הילדים האחרים. ההופעה והשירים שהשמיעה המקהלה עוררו התפעלות כללית.

 

 

טקס יום הזכרון לחללי צה"ל

הארוע התקיים שבוע לאחר יום השואה. בשעה 11:00 בדיוק התאספו כל הילדים, לבושים בחולצות לבנות ועמדו בדומיה על רקע הצפירה שהדהדה ברחבי הארץ.
בהתאם למסורת הורד הדגל לחצי התורן וילד מכל יחידה הדליק לפיד לציון המעמד. הוקראו טקסטים של יזכור, והמקהלה הפליאה בשירי היום. היינו מאוד גאים בילדינו שהעמידו בכישרון ארוע כל כך מרשים.

 

 

המתנדבים של "הרי ירושלים"

לא ניתן היה לקיים את המפעל הטיפולי של מוסדות "הרי ירושלים" ללא עזרת התומכים, השותפים והמתנדבים הנפלאים שלנו.
אנחנו רוצים להודות מקרב לב בהזדמנות זו, לכל התורמים לנו מזמנם, כישרונם וכוחם. משותפת לכולנו המחוייבות לאפשר
לילדינו לעבור חוויות ערכיות ובונות, כאשר אלה מצטרפות למגוון האמצעים הטיפוליים האחרים המושקעים אינדיבידואלית בכל
ילד וילדה אשר הגיעו אלינו.
להלן סיפוריהם של "אנשי הג'יפים", מתנדבי חו''ל, ובהמשך, המתנדבים המתמידים של "אינטל".


"אנשים טובים באמצע השטח"

כבר ב - 08:00 בבוקר הגיעו הג'יפים. אחד אחרי השני הם הופיעו על נהגיהם, מתנדבי "מסייעת 4X4". מדובר בגוף התנדבותי המארגן טיולי ג'יפים לילדים בעלי צרכים מיוחדים. ילדי החטיבות הצעירות ויחידת "דולב" עלו בעליצות על הכלים, שני ילדים ואיש צוות אחד בכל ג'יפ, ונסעו ברכב מצויד ומזווד היטב לטיול באזור הרי יהודה.
הפסקה למנוחה וארוחה קלה הוסיפו להתרוממות הרוח. בעלי הג'יפים הנפלאים האלה העניקו לילדים הרפתקאה ייחודית. איך יכולים היינו לחלום להגיע למקומות היפים הללו בלעדיהם... ואיזו דרך נהדרת הייתה זו לראות את האזור המידברי הזה. 


 

 

מתנדבים מחו"ל

ביולי ואוגוסט זכינו לארח מבקרים מחו"ל אשר מצאו זמן בסדר היום העמוס שלהם לבלות יום בבית הילדים. לא לבלות בלבד. הם הצטרפו למבצע צביעת כל חדרי בית הספר לקראת תחילת שנת הלימודים החדשה.

בין הבאים היו מתבגרים ממחנות קיץ, משתתפי טיולי בר ובת-מצוה עם ההורים, הסבים הסבתות, ועוד כאלה תיירים מסוגים וגילים שונים.
הילדים שלנו הצטרפו אליהם כמובן, וצבעו בהתלהבות את חדריהם. הייתה זו שמחה והמולה כללית, מכנה משותף לשעה, והתרוממות לב הדדית, של הילדים ואורחיהם מחו''ל.

למותר לציין כי המתנדבים הללו אפשרו לנו לחסוך הרבה אלפים של שקלים.

 

 


חגיגות בר/בת מצוה בבית הילדים

כמעט כל ילד שמגיע לבר/בת מצוה זוכה שמשפחתו תתארגן ותחגוג לו או לה את האירוע החשוב הזה. הילד מקבל אז את כל תשומת הלב ועומד כמובן במרכז החגיגות.
בבית הילדים משקיע הצוות מאמץ מיוחד מלווה בים של אהבה כדי שכל אחד מן הילדים אכן יחווה את הרגעים האלה באופן אישי ומיוחד בשבילו.

בכל שנה כ – 10-15 בנים ובנות חוגגים בר/בת מצוה. כל אחד מהם מחכה לשעה בה יופנו אליו זרקורי השמחה בחיק חבריו בבית הילדים, הצוות ולרוב אף בני משפחה.
עבור הבנים, הפרוייקט הזה כולל הכנה מדוקדקת לעליה לתורה בבית הכנסת, ולכולם, בגדים חדשים וארוחה חגיגית למשפחה (כשזה מתאפשר) ולאורחים. 

בנוסף על כך נוהגים חתני השמחה לעשות איזשהי עבודה כתרומה לקהילה. מתקיים גם יום של טיול ובילוי ולבסוף, כל ילד או ילדה מקבל מתנה אישית מבית הילדים.

 

 
   

 

סיומים והתחלות חדשות

מדי שנה לוקח על עצמו המחזור המסיים את החטיבה הצעירה לעשות מעשה לטובת הילדים הצעירים יותר. השנה החליטה קבוצת "דולב" (גילאי 11-12) לצבוע ולקשט את כיתת 'הטיפול באמצעות בעלי חיים'.  

יחד עם המתנדבים הנאמנים שלנו מ"אינטל", הילדים ניקו, צבעו
וקישטו את הכיתה בציורים של תיבת נח על שלל החיות שבה,
וציורים נאים נוספים.

התוצאה: מקום מזמין ומטופח עבור הילדים הבאים למפגשי ה'טיפול
באמצעות בעלי חיים'.

 

 

 


שמיכת טלאים רוחנית

קבוצת "דולב" הוסיפה על תרומתה לילדים הצעירים והכינה שמיכת טלאים דקורטיבית לקישוט חדר האוכל. בהכנת השמיכה הצבעונית הזו יכול היה כל אחד מהילדים להשקיע את רגשותיו הקשורים בו עצמו ובתקופה בה שהה בבית הילדים.
פמלה מרון, אחת התומכות הנאמנות שלנו, הקדישה לפרוייקט הנפלא הזה זמן יקר, סבלנות אין קץ והמון אמפתיה.  פמלה אף תרמה את החומרים ליצירת המופת שהוצגה לראווה בטקס הסיום.
להכנת שמיכת הטלאים היתה משמעות מעבר לעצם העשיה. באופן עמוק ומיוחד היה זה חלק מהתהליך שהכין את הילדים לצעד הבא במסע חייהם.


 *                   *                    * 
 

חלק ניכר מעבודתנו עם הילדים הנמצאים תחת חסותנו נשען על עזרה ותמיכה של ידידים . אנו מחוייבים לנסות ולהחזיר לכל ילד וילדה את האמונה בעצמם ואת האמונה שהעולם נועד גם להם. כל מחווה ונתינה מחזקת את בטחונם האישי בתוך הוויה הסובבת אותם. זהו הבסיס שעליו אנו מנסים לבנות מחדש את עולמם הפנימי. אנו מזמינים אותך להשתתף בעשייה זו על ידי תמיכתך בעמותה. לתרומה לחצו > כאן.