ארועי חודש פברואר 2013

 

ט''ו בשבט בבית הילדים

אחרי חורף מוקדם, גשם ושלג בלתי צפויים ומשמחים, הילדים היו מוכנים לטו' בשבט – ראש השנה לאילנות, בו נוטעים עצים, אוכלים פירות יבשים מפירות הארץ ומקיימים "סדר טו' בשבט".

בחג זה יש לנו מסורת משלנו. הילדים מקבלים את התעודה הראשונה שלהם בשנה. בכל תעודה יש הערכה אישית של ההישגים וההתנהגות של כל ילד והציפיות ממנו בעתיד.

אח"כ מתעדים את "מד הגובה", מודדים את הגובה של נציג אחד מכל קבוצה ומעדכנים את גדילתם משנה לשנה.

קבוצת "דרור", של הילדים הצעירים ביותר, העלתה הצגה על גנן שטיפל בכל זרע שהוא זרע עד שגדל להיות עץ מופלא. זהו סיפור המייצג את החלום האישי של כל אחד מהילדים, ואנחנו מקווים להיות ה"גנן" שלהם ולטפל במסירות ובאהבה בכל "זרע" שנטמן בהם.

בהזדמנות זו מחלקים את העיתון של בית הילדים. בעיתון  23 עמודים שאותם כתבו וערכו הילדים עצמם.

"וועדת העיתון", בה משתתפים שלושה ילדים ושני מורים,  עובדת קשה על העיצוב, העריכה וההוצאה לאור.

העיתון משקף את נקודת המבט של הילדים על החיים במקום. רבים מהם, בכל הגילאים, שותפים לכתיבת מאמרים המתייחסים לחיים בפנימייה, ליום ההורים, לטיולים, לבעלי החיים, מכוניות ספורט, מחשבים, תחביבים, ימי הולדת ועוד כיוצא באלה. יציקה מרתקת המנציחה תקופה.

 


 
תרפיות מיוחדות  בבית הילדים: הטיפול באומנות.  תערוכת ציורי בעלי חיים.

הפסיכותרפיה הקלאסית אינה מתאימה לרוב הילדים שלנו בפנימייה בשל הקושי שלהם לבטא את מחשבותיהם ורגשותיהם. הטיפול באומנות מהווה את אחת הדרכים הייחודיות ששילבנו בתכניות הטיפוליות שלנו.

טיפולים אלה מאפשרים להגיע אל הילדים שעה שגישות אחרות אינן "עובדות". כאשר הם מתקשים לשתף אותנו מילולית בסבל שחוו, הילדים מגיבים ומתבטאים דרך האומנות, נפתחים נפשית, ומאפשרים לנו ליזום וליצור עמהם דו שיח יותר מעמיק.

לשם כך, אנחנו מספקים להם את החומרים והאמצעים השונים – גם באומנות וגם במדיה- ולשמחתנו נפרץ לא פעם מחסום השתיקה וההדחקה, המונעים מאתנו לעתים תכופות להגיע למקורות הכאב.

במסגרת החינוך המיוחד בבית הילדים מקבל כל ילד  שעות טיפול כאלה באומנות. רוב הילדים עובדים בקבוצות קטנות (עד 6 ילדים וילדות), בעוד חלקם מקבלים גם שעות פרטניות.

מ. (אחד מהילדים) קבל שפע של תגובות חיוביות ומעודדות כאשר ציוריו (בעיקרם בעלי חיים), הוצגו בבית הספר.

 

 


פעילויות המתנדבים שלנו

 

א. יחידת חבלני המשטרה הירושלמית

הקשר עם יחידת חבלני המשטרה החל לפני כ-7 שנים. כיום זאת כבר מסורת. כל שנה כמה מחבלני המשטרה מאמצים את קבוצת הילדים שמתחילים את השנה השנייה שלהם בבית הילדים. זהו קשר ארוך טווח שנמשך כשלוש שנים.

חבלני המשטרה מגיעים לפחות פעם בחודש, במדים, ומשתתפים בכל אירוע וחגיגהבפנימייה: ימי הולדת, חגים, חלוקת תעודות וכו'. הם הראו לילדים כיצד פועלת היחידה, הם מלווים אותם בטיולים ויוזמים פעילויות רבות.

במהלך שנים אלה נרקמת ידידות מופלאה ושיתופי פעולה. כמו שאמר אחד הילדים "הם באו והביאו איתם רובוטים, לחצנו על הכפתורים והפעלנו את הרובוטים בשלט רחוק, אם יש חפץ חשוד הרובוט בודק אותו.
הם גם נותנים לנו ללבוש את המדים והקסדות". איזה כייף!ב. אנשי אינטל עוזרים לילד קבוצת "דולב" לקשט את פינת החי החדשה

 
אחרי כמעט שנתיים של התנדבות, הביקורים של המתנדבים מ-אינטל (intel) עם "החולצות הכחולות" שלהם, עדיין ממשיכים לעורר התרגשות. עכשיו הגיע תורם של ילדי "דולב" לעבוד עם המתנדבים. מטרתם הייתה ליצור מקומות ישיבה בפינת החי החדשה.

כדי ליצור את פינות הישיבה, הם השתמשו בצמיגים ישנים, בבקבוקי פלסטיק ובעוד חומרים ממוחזרים. עם קצת עזרה טכנית וציוד שהשאיל להם צחי, אחד מחבלני המשטרה, הם יצרו פינות בהם יכולים המטפל והילד לשבת בשעות הטיפול.

אפשר לראות איך פעילות מאורגנת עם מתנדבים מספקת לילדים חוויה מתקנת ומעשירה, ויוצרת קשר עם העולם המעניין שמחוץ לפנימייה.

 

 


פורים בבית הילדים

פורים הוא אולי החג המשמעותי ביותר בבית הילדים, לפחות בעיני הילדים. צוות המכבסה התחיל לעבוד כמה שבועות מראש כדי לספק לילדים תחפושות המתאימות לפנטזיות שלהם. אורגנה "חנות" וירטואלית ובה
מגוון עצום של תחפושות. בשבוע שלפני פורים, בשעת ארוחת הצהריים כל קבוצה הכריזה למה יהפכו הביתנים שלהם בקרנבל הגדול שמתקיים בפורים.

יום לפני פורים כשההכנות היו בשיאן, ארגן בית ספר (שבפנימייה) הפנינג של תסרוקות ואיפור. המורים לאומנות והמטפלים באומנות השתתפו בארוע במיומנות רבה, בעזרת האיפור שנתרם ברוחב לב על ידי סניפים של הסופר פארם בירושלים.

במהלך היום, עברה הפעילות לביתנים, וכל קבוצה קישטה את חדרי המגורים שלה בהתאם לנושא שבחרה (גו'נגל, אוהל בדואי, קרקס, שוק, מקדש אלים...). ובאמת, הפלא ופלא, המגורים שינו צורה ואופי.

החגיגות עצמן החלו במצעד תחפושות ומשם לחדר האוכל ולהופעות. למחרת עשו הילדים "על האש" והכינו מטעמים ואוכל נהדר. השנה הילדים קבלו מתנות שהביאו תלמידי בית ספר "אלון" הקרוב- ומשפחותיהם. הגיעו ארגזים מלאי מתנות, ממתקים ומכתב אישי לכל ילד. מחמם לב!

 


ביקור הסופרת אורית גידלי בבית הספר

בראש חודש אדר, הגיעה לבית הספר הסופרת והמשוררת אורית גידלי למפגש מרגש עם ילדי קבוצות "אילן" ו- "גלבוע" בספריה. גידלי הקריאה לילדים את סיפורה "נונה קוראת מחשבות" שעוסק בפער בין הדברים שאנו
אומרים, לדברים שאנו חושבים ומרגישים, קצת כמו לחבוש מסיכה בפורים. היא גם סיפרה להם כיצד נוצר הספר, שחלקו אמיתי וקרה לבת שלה, ואיך היא החלה לכתוב זאת כדפים פשוטים ועד לתהליך ההוצאה לאור
וההדפסה.
הילדים, שהכירו את הסיפור, שמחו מאוד לפגוש את המחברת, להאזין ולשאול שאלות חשובות כמו: כמה זמן לקח לך לכתוב את הספר (שש שנים), האם זה היה קשה, האם היא עובדת על ספר חדש, בת כמה הבת שלה כיום
ועוד כהנה וכהנה. הם גם גילו ענין באיורים (ילדה אחת הראתה לסופרת את הציורים שהיא עצמה מציירת), שאלו עליהם שאלות ואף העלו רעיונות מעניינים.

הסופרת התרגשה מאוד מהילדים מחכמתם ורגישותם. היא הראתה להם כיצד נראה הספר לפני שיצא לדפוס, את תהליך ההדפסה ואת המעבר בין האיור הפשוט שלה לאיור מקצועי של המאיירת. בתום הביקור המרתק היו ילדים
שבקשו מאורית חתימה והיא נינתה ואף כתבה הקדשה חמה ולבבית על הספר שנמצא בספריה.

 

 

 

   
    ח
לק ניכר מעבודתנו עם הילדים בסיכון הנמצאים תחת חסותנו, נשען על עזרה ותמיכה של ידידים.
     אנחנו ממוקדי - מטרה: להחזיר לכל ילד וילדה את האמונה בעצמם
ואת האמונה שהעולם נועד גם
      להם. כל מחווה ונתינה המחזקת בהם תחושה זו משמשת בסיס עליו אנו בונים מחדש את עולמם 
     הפנימי בתהליך שיקומי מאומץ. 
     אתם מוזמנים  להשתתף בעשייה על ידי תרומה ותמיכתה בעמותה. 

     לתרומה דרך האתר לחצו  >  כאן