חורף במוסדות "הרי ירושלים"

 

שלג בבית הילדים


ישראל איננה ארץ של שלג, לכן כאשר שיורד בה שלג רציני, זה תמיד אירוע מיוחד.

בבוקר התעוררו הילדים לעולם שכאילו התעטף בשמיכה לבנה, עולם לבן. ההתרגשות ופת השלג הגיעה החורף הזה (נחשבת לסופה הקשה ביותר מזה 20 שנה), לאחר ימים של גשם ורוחות.

הייתה כללית, ובוודאיבקרב אותם ילדים שמעולם עדיין לא ראו שלג. הלימודים לא התקיימו מכיוון שחלק מהמורים לא הצליחו להגיע, והילדים בילו את היום כולו בשמחה של חופש. כדורי שלג, בובות שלג, מזחלות מאולתרות ומשחקים למיניהם. אכן, הייתה זו חוויה בלתי נשכחת.

 
 חגיגות חנוכה

חנוכה הוא חג מרגש מאוד בבית הילדים. במשך שבוע אין לימודים, הכל ספוג ריחות של לביבות וסופגניות ובשביל חלק מהילדים זוהי הזדמנות לבלות כמה ימים עם המשפחה.

במשך כמעט שבוע כל יחידה הייתה עסוקה בעיצוב חנוכייה לתחרות החנוכיות המסורתית. לאחר יום עמוס חגיגות, פעילויות, חידונים והופעה של המקהלה בשירי חנוכה, נערכה התחרות. כל קבוצה הסבירה כיצד הכינה את החנוכייה, כאשר השנה נושא היצירה היה מיחזור ומודעות לאיכות הסביבה. החנוכיות תוכננו איפוא ועוצבו תוך התייחסות לנושא זה.

בסופו של יום לא היתה חשיבות כלשהי לשאלה איזו קבוצה ניצחה בתחרות. כולם הרי נהנו ולמדו לא מעט מעצם העשייה.

 

 
 

 

365 יום בשנה

התוכנית הטיפולית בבית הילדים מבוססת על התייחסות לצרכים האישיים פרטיקולריים של כל ילד וילדה. רוב הילדים מבלים כ-40 יום בשנה במסגרות המשפחתיות שלהם (הורים, קרובי משפחה ומשפחות אומנה). עם זאת, ישנם ילדים שאינם יכולים לחזור הביתה בשל בעיות קשות במשפחה (הורים שאינם מסוגלים לטפל בהם,  הורים באשפוז או בכלא, סיכונים למיניהם ,וכדומה).

עבור ילדים אלה - הנאלצים להישאר בפנימייה בשעה שכל חבריהם נוסעים הביתה לחג - בית הילדים ממשיך לפעול כרגיל, 365 יום בשנה.

ילד שנשאר בערב חג בפנימייה, משום שאין איש אשר מוכן או מסוגל לקבלו באהבה ובבטחה, הינו ילד שהעצב לא מש מפניו. במשך השנים אנו עדים לצערנו לעליה במספר הילדים שאינם יכולים לצאת הביתה. בעבר, היה צוות קטן שנשאר ותכנן פעילות ל 4 או 5 ילדים שנותרו מאחור. כיום, הקבוצה מונה לפחות 25 בנים ובנות (כ-25%).

למותר לציין כי חשוב מאוד ליצור עבור הילדים שנשארים סביבה מחבקת וחיובית שתיתן להם תמיכה בימים העצובים הללו. אנחנו משקיעים מאמצים מיוחדים לספק להם חוויות מעניינות, מרגשות ותומכות.

בחג חנוכה האחרון אירגן "נוער שוחר מדע" של האוניברסיטה העברית עבור הילדים שנשארו (ונקראים "קבוצת החופשה") ארוע בלתי רגיל שכולו פעילות בסדנת חנוכיות והכרות עם אוסף עצום של חנוכיות מכל העולם, בכל הגדלים והצורות ומכל החומרים. התוכנית הכל כך מיוחדת הזאת הצליחה להעניק לילדים את התחושה שהעולם נמצא שם גם בשבילם.

 

טיפולים אלטרנטיביים

בבית הילדים הטיפולים הקונבנציונליים לא תמיד מתאימים לכל החניכים. ישנם ילדים עם בעיות רגשיות והתנהגותיות חריגות עבורן יש למצוא דרך טיפול אלטרנטיבית ויצירתית היכולה להשפיע ולהראות תוצאות.

השיטות המשמשות אצלנו מגוונות וכוללות בין היתר: טיפול באמצעות בעלי-חיים, ביבליותרפיה, תרפיה במוזיקה ותרפיה באמנות המשתמשת בחומרים רבים ליצירה כמו למשל פימו (הדומה לחימר). הילדים יוצרים מהפימו חפצים אטרקטיביים ושימושיים כגון מגנטים למקרר, מחזיקי מפתחות ,ומחזקי עטים.

מלון נווה אילן, אשר אימץ את בית הילדים ועושה עבורם פלאים, התחיל לקנות את היצירות הללו ולתת אותן כמתנה לאורחים חשובים. זהו כמובן פרוייקט מרהיב התורם רבות לערך העצמי של הילדים וגם מאפשר לספק להם חומרים חדשים לעבודותיהם.

בכוונתנו גם להתחיל למכור את העבודות ישירות דרך האתר בו אתם צופים כרגע. אנו מאוד גאים באמנים הצעירים שלנו, אשר כשרונם ניבט מתוך התמונות המצורפות.
יום הורים בבית הילדים

הגישה הטיפולית שלנו שמה דגש על העבודה עם ההורה/משפחה של כל ילד וילדה. המטרה היא בראש ובראשונה לנסות לעזור להם להשלים עם העברת הילדים לבית הילדים. לאחר מכן, אנו מנסים להקנות להם כלים שיעזרו להם להתמודד עם הקשיים בחייהם, במגמה לשקם את היחסים בין ההורים לילדיהם.

פעמיים בשנה חוגגים בכל קבוצה יום הורים כדי לעודד את שיתוף הפעולה עם ההורים לטובת הילד. לקראת יום זה ניתן לחוש בהתרגשות גדולה, דיונים, תיאומים והכנות לרוב. השיא הוא כמובן ביום עצמו. כל ילד/ה מחכה לרגע בו יופיעו הוריו בשער.

היום מתוכנן בצורה המאפשרת להורים להכיר את שגרת החיים של הילדים, להראות להם שהצוות מכיר את הילד שלהם באופן אישי ותומך בו, וגם לחזק את הקשר בין הילד להורה. זוהי אף הזדמנות להכיר את צוות היחידה: הרכז, הפסיכולוג, המורים, העובדת הסוציאלית והמדריכים.

הפעילויות מתוכננות כך שייווצר קשר בין ההורים, הילדים והצוות, ושהילד יקבל תחושת ביטחון שהצוות פועל יחד עם ההורים לטובתו ולמען שיקומו.

יום ההורים מסתיים בזמן חופשי וארוחת צהריים משותפת.מקהלת בית הילדים מופיעה במלון נווה אילן

הטיפול במוסיקה מאפשר לילדים לבטא את רגשותיהם העמוקים ביותר באמצעות המנגינה עצמה, הקיצביות והיצירתיות. האמוציות הללו הן לעתים קשות וכואבות. עם זאת, במשך הזמן יכולה המוזיקה לעזור להפוך את הרגשות השליליים למטען חיובי.

אחת הדוגמאות לכך היא מקהלת בית הילדים. כל שנה המקהלה מתכוננת ומופיעה בכל הטקסים החשובים בבית הילדים.

בדצמבר השנה ניתנה למקהלה הזדמנות לא רגילה להופיע במלון נווה אילן. המלון הזמין את הילדים להתארח סביב ארוחת ערב ולהופיע בפני קבוצה שהתארחה בו.


נענינו להזמנה מבלי לדעת למה לצפות. ילדי המקהלה הגיעו מלווים במנצחת המקהלה, תמר, וזכו ליחס VIP בחדר האוכל, שם הוגשו מאכלים שהילדים אוהבים במיוחד. אורחים וסועדים שישבו בקרבתם הביעו התפעלות ושיבחו את התנהגותם העדינה והמנומסת.

בזמן ההופעה היה האולם מלא והילדים השמיעו חמישה שירים שהוכנו לכבוד חנוכה. ההתרגשות הייתה בולטת. הם שרו נפלא וזכו לתגובות מרגשות מהקהל. הנסיון של הופעה כזו בפני קהל נותן לילדים חיזוק ואישור מהעולם הנורמטיבי שנמצא מחוץ לקמפוס. זהו רגע מכונן עבורם. אחרי הארוע הילדים הרגישו שהם מיוחדים והתפעלו מעצמם ומהיכולת להופיע בפני ציבור של אנשים זרים כביכול, אשר הביעו בצורה כל כך נוגעת ללב את אהדתם וחיבתם. הקונצרט הראשון הזה יסלול את הדרך לעוד רבים אחריו. כולנו מצפים לכך בדריכות.