פרוייקט בר - מצווה

במהלך לימודיהם בחטיבת הביניים מגיעים הנערים לגיל בר המצווה, אירוע מכונן הנחוג כל שנה בחטיבה ובפנימייה. ציון הגיל המשמעותי הזה מלווה בתהליך המתפרש על פני כל השנה במספר שלבים:

הטקס הדתי והעלייה לתורה: כל בני ה- י"ג עולים לתורה בקבוצות בבית כנסת סמוך לפנימייה. הם מקבלים שיעורים בקריאת ההפטרה מידי רב המגיע במסירות רבה מירושלים. הרב מלמד אותם גם את הקריאה בתורה בטעמי המקרא ומכין אותם לעלייה לתורה בבית הכנסת.

דיונים על גיל ההתבגרות: במספר מפגשים שמחציתם נערכים בבית הספר ומועברים על ידי מחנכות הכיתות ומחציתם נערכים בביתני המגורים ומועברים על ידי מדריכי הקבוצות, מועברים לנערים נושאים כגון: גיל ההתבגרות ומשמעותו, טקסי מעבר וחניכה בעולם הרחב, זהות, תעודת זהות, ומהות דרשת
הבר מצווה.


כתיבת הדרשה:
כל נער כותב דרשה אישית בלווית איש צוות צמוד, בה הוא מספר על הגעתו לפנימייה, הדרך שעבר ועדיין עובר, תחביביו ושאיפותיו. לבסוף הוא מודה לכל מי שעזר והושיט לו יד.
את הדרשות מקריאים הנערים מול משפחותיהם וקהל רב ביום העלייה לתורה.

טיול בר מצווה: לקראת סוף השנה יוצאים כל נערי החטיבה בלווית הצוות לטיול המאופיין בזיקה לדת היהודית. התכנית היא תלת שנתית, היינו, משתנה בכל שלוש שנים. מסלולי הטיולים:
• עיר דוד.
• מנהרות הכותל.
• חומות העיר העתיקה.
הסיום הוא תמיד ליד הכותל המערבי.
הנערים לומדים על המקומות בהם הם מבקרים וחתני בר המצווה מקבלים משימה מסויימת המייחדת אותם במהלך הטיול.

מסיבת בר המצווה: לקראת סוף השנה נערכת לכבוד חתני בר המצווה מסיבה גדולה בתוך הפנימייה. למסיבה מוזמנים המשפחות, מקורבים בעבר ובהווה וכן ילדים בפנימייה. במסיבה מועלית הצגה שנכתבה במיוחד עבורם.

פרוייקט בר המצווה: כל נערי החטיבה משתתפים בפרויקט מיוחד לרגל אירוע בר-המצווה שמטרתו תרומה לקהילה. בין הפרויקטים: גינון בבתי ספר אחרים, לימוד ילדים חולים באחת ממחלקות בית חולים כיצד לבנות מוביילים (אותם מכינים מראש במשך כל השנה), וכיוצ"ב. עצם מחוות הנתינה משאירה רישום ארוך-טווח על הנערים הצעירים.

   לכתבה על פרוייקט בר-המצווה 2010.