מרכז גולדי קסל – דו"ח שנתי 2010-2011

הקדמה

הדו"ח הנוכחי מסכם את השנה השלישית לפעילותו של המרכז בשכונת מלחה, אליה עבר בנובמבר 2008. המיקום החדש חייב הוצאות מעל ומעבר לאלו שהורגל אליהן בקמפוס הקודם של "בית הילדים" בבית וגן, כגון דמי שכירות שירותי מזכירות וכיוצ"ב.מאידך תרם המעבר לנגישות הנוחה אל המרכז האורבני ולאופי פעולתו כגוף עצמאי המהווה נקודת מפגש בין האוכלוסייה הכללית למוקד הטיפולי.

הצוות המיומן שהגיע ברובו מ"בית הילדים" הביא עמו ניסיון רב שנים, אותו הוא מתאים לפעילות האמבולטורית של הקליניקה, המשמשת גם כמרכז אבחוני עבור ילדים במקרים קשים במיוחד. עקב יכולות האבחון הגבוהות של הצוות, זוכה המרכז לפרסום רחב ויוקרה ציבורית רבה.

מרכז גולדי קסל גם מכשיר אנשי מקצוע, מקיים השתלמויות וסמינרים לעובדים מורים ומדריכים, ובכך הוא ממלא חלל בתחום הכשרת דורות חדשים של עובדים טיפוליים.

פסיכותרפיה

הקשרים החדשים של מרכז גולדי קסל עם מוסדות אזוריים לטיפול פסיכותרפי בגוש עציון, מטה יהודה ומטה בנימין הרחיבו את ציבור המטופלים. בנוסף, המרכז זכה השנה בתרומה של לזכר מיקט טוויל (פסיכולוגית ילדים) שניתנה ע"י בעלה, ומאפשרת לסבסד טיפולים בילדים בתשלום סמלי בלבד.

אנו ממשיכים לעבוד עם המוסד לביטוח לאומי ומכון סאמיט למשפחות אומנות. גם מספר בתי ספר בירושלים ממשיכים לשלוח אלינו ילדים לטיפול.

פסיכו דיאגנוסטיקה

10 אנשי צוות מספקים שרותי איבחון לאוכלוסית האזור. מספר המטופלים עלה השנה ב20% ועיריית ירושלים ממשיכה לשכור את שירותנו. כדי להישאר בחזית היכולת הטיפולית רוכש המרכז בימים אלה את המכשיר האיבחוני WISC IV, אשר יסייע לצוות בעבודתו האינטנסיבית.

פיקוח והדרכה

המרכז ממשיך להעניק שירותי פיקוח הן למטפלים בילדים במסגרות מוסדיות והן לגורמים פרטיים. הוא ממשיך להוות כתובת למוסדות לטיפול פנימייתי המבקשים לווי מקצועי והדרכה. כך נכנס תהליך הלווי של "בית הילד עמית" לשנתו העשירית. המרכז מכנס סמינריוני-הדרכה מיוחדים למטפלים קהילתיים-פנימיתיים.

עבודה עם בתי הדין לענייני משפחה

בתי הדין לענייני משפחה ממשיכים לפנות למרכז עם בעיות הדורשות איבחון והערכה. המרכז הפך איפוא לאוטוריטה בתחום, והוא מבוקש לספק מרצים עבור עובדים סוציאליים הקשורים לבתי הדין לענייני משפחה..

פרויקטים מיוחדים

בימים אלה מסתיימת השנה התשיעית של פרוייקט "מניעת התנהגות חריגה בחטיבות הביניים בירושלים", השמה לה למטרה מניעת תופעות אלימות בבתי הספר. תרומה בסך 60.000$ מהקהילה היהודית בדאלס הבטיחה את הפעלת הפרויקט לשנתיים בשלושה בתי ספר בירושלים (2010-2012 ). אך הבקשות למעורבות שלנו עם פרויקט מוצלח זה מתרבות. נדרשות תרומות דומות כדי לבסס את הפרוייקט גם לשנים הבאות.

נוכח פני העתיד

צפויה התרחבות של הפעילויות השונות : טיפול אינדיבידואלי באמצעות אמנות (כגון טרפיה בצילום), סדרת סמינרים עם פוקוס על קולנוע , השתלמויות לעורכי-דין המופיעים בפני בתי הדין לענייני משפחה, כתיבת והוצאת ספר הדרכה נוסף לקהילה המקצועית, ועוד.

סיכום

פעילות המרכז ממונפת יותר ויותר, הצרכים המתרבים דורשים מענה והמרכז עושה מאמצים להעניק את התשובות המקצועיות הטובות ביותר למרות המחסור במשאבים המורגש ביתר שאת בכל תחומי העשיה.

המרכז ממשיך להוות בית גידול וחממה להשתלמות אנשי צוות העובדים ב- "בית הילדים" ובמוסדות אחרים, ובכך מסייע לשמור על רמת הידע, הניסיון והיכולת הגבוהה של כל העוסקים בטיפול פנימייתי בארץ.